Kamila Pešeková: Nervózní slovenský expremiér Fico a výbušné tajné nahrávky

28. říjen 2021

Na Slovensku prudce rostou počty lidí nově nakažených covidem-19, zároveň se ale nezvyšuje zájem občanů o očkování. Se skoro šesti tisíci nových případů denně je Slovensko nyní zhruba tam, kde bylo začátkem ledna, to znamená na vrcholu druhé vlny pandemie. Nenaočkovaných Slováků je 55 procent.

Pokud by si ale někdo myslel, že rychle postupující nákaza je hlavním tématem, které nyní hýbe slovenskou politikou, ten se mýlí. Na Slovensku se v posledních dnech dějí věci, které zastíní i debaty a spory kolem protipandemických opatření a nutnosti očkování.

Čtěte také

Slovenská média zveřejnila tajné policejní nahrávky z myslivecké chaty nedaleko města Levice, kde mezi sebou debatují expremiér Robert Fico, bývalý ministr vnitra Róbert Kaliňák a další. Policie původně získala povolení na tajné nahrávky kvůli podezření, že v budově se nějakým způsobem manipuluje s načerno ulovenou zvěří. O politiku, natožpak korupci, vůbec nešlo.

Rozhovory zúčastněných se týkaly koordinace při výpovědi na policii. Podle úřadu speciální prokuratury je možné, že tak šlo o pokus manipulovat svědky a mařit spravedlnost. Na videu je patrné, že bývalého ministra vnitra Kaliňáka školí jeden z přítomných prominentních právníků, jak má nejlépe vypovídat během výslechu. A zároveň aby jeho výpověď způsobila, že nepromluví vlivný podnikatel a zákulisní hráč slovenské politiky Marian Kočner, který sedí toho času ve vězení kvůli finančním podvodům. Policejní vyšetřovatelé ho obvinili z toho, že si objednal vraždu novináře Jána Kuciaka, která před třemi lety otřásla Slovenskem.

Zdánlivé bezpečí myslivecké chaty

Reakce účinkujících na nahrávce přišla rychle. Robert Fico svolal tiskovku, kde vystupoval velmi neklidně a arogantně.

Čtěte také

Když se ho novináři standardním způsobem ptali, jak vysvětlí některé souvislosti, obvinil je ze „sorosovské špinavé politiky“ a vysmíval se položeným otázkám, na které nakonec vůbec neodpověděl. Video označil za nezákonné a dodal, že bude o události informovat Evropskou komisi, aby si uvědomila, „co za grázly, vagabundy a zločince máme ve vládě Slovenské republiky“.

Nervózní Ficova reakce vypovídá o tom, že si zřejmě uvědomuje výbušnost celého několikahodinového materiálu. Z nezávazného povídání ve zdánlivém bezpečí myslivecké chaty totiž vyplývá nejenom to, že Fico a Kaliňák chtěli díky svým zbývajícím kontaktům na justici ovlivnit vyšetřování závažné trestné činnosti, včetně korupce, které je vedeno proti jejich blízkým spojencům. Ale že je Fico nepřímo ochotný reagovat i na podněty z prostředí mafiánských a otevřeně kriminálních struktur.

Kamila Pešeková

Pro bývalého premiéra přicházejí tato odhalení v nejméně vhodnou dobu. Zrovna když začal díky pořádání demonstrací, kde kritizoval vládní pandemická opatření a zpochybňoval očkování, znovu posilovat v průzkumech. I když bude celou věc prohlašovat za spiknutí vlády, teď bude mít co vysvětlovat. Například, jak moc blízko má k organizovanému zločinu a jestli s ním během svého vládnutí nepřímo nespolupracoval. Současná těžkopádná vládní koalice tak dostala nečekaný dárek.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio