Jurečka měl dobrý záměr, superdávka ale opomíjí třeba exekuce. Výsledek je tristní, tvrdí Zikmundová

18. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Martina Zikmundová v podcastu Chyba systému | Foto: Kateřina Cibulka, Český rozhlas

Poslechněte si další Chybu systému, tentokrát s Martinou Zikmundovou

Nová superdávka má od října zjednodušit systém sociální pomoci, který je složitý a nepružný. Podle ministerstva práce bude nový systém jednodušší i lépe nastavený, bude zohledňovat různé situace a navíc bude motivovat k práci nebo ke snaze ji najít. „Potřebujeme designovat systém pro to, abychom zde neměli velkou skupinu chudých lidí,“ kritizuje debatu o takzvaných zneužívačích dávek pro Český rozhlas Plus psycholožka Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

Sociální dávky by měly podle ní zabránit pádu člověka na úplné společenské dno, posouvat ho a pomoci mu znovu se postavit na vlastní nohy. „Mělo by fungovat jako trampolína,“ popisuje.

Současný systém dávek má ale mnoho chyb, i proto sama před časem ocenila, když ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) začal mluvit o plánované revizi. „Potřebujeme, aby systém byl jednodušší, aby mu rozuměli všichni, příjemci, sociální pracovníci, ale i obecně veřejnost,“ říká s tím, že systém by měl být také motivační.

Čtěte také

„Ale bohužel výsledek neodpovídá tomu, co jsme slyšeli v anonci,“ kritizuje podobu nové superdávky.

S tím souhlasí novinářka Apolena Rychlíková, dosavadní nastavení je podle ní složité. Navíc debata o dávkovém systému byla dlouhodobě negativně zabarvená: 

„Té debatě Marian Jurečka v posledních letech moc nepomohl. On sám se několikrát dopustil podle mě velmi stigmatizujících prohlášení a dokonce i stigmatizujících kampaní v oblasti diskuze, kterou vedl k superdávce.“

„Jedna věc je, že z toho čouhá termín voleb. Má to být platné od 1. října 2025, což je přesně víkend, kdy pravděpodobně budou volby,“ poukazuje komentátor David Klimeš, který také chválí záměr a vidí chyby ve výsledku. Ministerstvo podle něj mělo přijít třeba s kalkulačkou, díky které by lidé jasně pochopili, na co budou mít nárok.

Čtěte také

Stejně tak i Zikmundová v rychlém přijetí reformy vidí snahu ukázat se před volbami. „Pro sebe jsem si to přejmenovala na televize sociálních dávek. A myslím, že je to snaha ukázat: Nebyl jsem v resortu čtyři roky zbytečně a udělal jsem reformy, na které nikdo jiný před mnou neměl odvahu,“ glosuje a shrnuje:

Výsledek je tristní. A sociální pracovníci a pracovnice si myslí, že kdyby revize neprošla Senátem nebo ji nepodepsal prezident, tak je to lepší pro tenhle systém.“

O tom je přesvědčená navzdory všem problémům současného systému dávek. A přiznává, že ji to překvapilo. „Máme zkušenost s některými jinými sekcemi ministerstva práce a sociálních věcí jako s dobrým, naslouchajícím partnerem, který procesy dělá participativně,“ poukazuje na to, že ministerstvo práce ji špatným výsledkem revize zaskočilo.

Cesta mimo systém

Mezi hlavní problémy superdávky patří podle Zikmundové to, že naprosto ignoruje lidi v exekuci a insolvenci. „Jak víme, v exekucích je v této republice 615 tisíc osob, a s nimi jaksi nepočítáme. To je první zásadní chyba tohoto systému,“ vypočítává a pokračuje:

„Druhá chyba se týká výpočtu normativů na bydlení. Data, se kterými pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí, vůbec neodpovídají cenovým mapám. Neodpovídají realitě trhu.“

Čtěte také

To podle Zikmundové požene stále více lidí do šedé ekonomiky.

Podle Zikmundové i Rychlíkové je nová dávka koncipovaná tak, aby bojovala s lidmi, kteří ji pobírají neprávem. „Na to ale nemůžeme designovat systém. Potřebujeme designovat systém pro to, abychom zde neměli velkou skupinu chudých lidí. Protože je to pro celou společnost nanejvýš nevýhodné,“ věří psycholožka.

„Neexistují žádná data, která by nám řekla, že dávky zneužívá tahle skupina lidí a děje se to tímhle způsobem. Nic takového není. Přesto se o tom roky bavíme a tahle superdávka se designuje podle takzvaných zneužívačů, o kterých nemáme žádné informace,“ vadí Rychlíkové.

Čtěte také

Přitom často se třeba konkrétně u dávek na bydlení jedná o lidi z třeba i střední třídy a tak dále. A dokonce se ukazuje, že nečerpá dávky ani tolik lidí, kolik by na ně mělo nárok,“ pokračuje novinářka. 

To potvrzují i zkušenosti z terénu, které má Martina Zikmundová. „Máme spoustu lidí, kteří jsou mimo dávkový systém. Naopak bychom potřebovali, aby si šli žádat. Každá další represe je pro nás jako pro sociální pracovníky problém,“ uvádí. 

David Klimeš vidí další problém. Příjem dávky se do značné míry odvíjí od toho, jak se rodina stará o děti. Pokud někdo nepracuje, tak se ztrácí bonus za dítě. A stejně tak, když neplní školní docházku, tak se tam ztrácí bonus na dítě,“ vadí mu a navrhuje:

„Řešme to posílením sociální práce, škol, intervencí v rodinách, ale ne tímto způsobem.“

A připomíná, že výdaje na dávky jsou nesrovnatelné s dalšími sociálními výdaji. Celé dávky hmotné nouze tvoří nějakých 15 miliard. Bavíme se o malých částkách v rámci toho, co vydáváme na sociální systém. Některé věci, které jsou mnohem dražší, nás moc nezajímají, pokud to zrovna nejsou valorizace důchodu,“ uzavírá.

Poslechněte si celý politický podcast Chyba systému. Najdete ho na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v sobotu 19. dubna po 11. hodině.

autoři: Jan Pokorný , bko

Mohlo by vás zajímat