Julie Hrstková: Zjednodušení výpovědi není špatný nápad. Ale nemůže zůstat jen u toho

29. leden 2024

Výpověď bez udání důvodu má pomoci nastartovat ekonomiku, odbory jsou proti. Debata o změnách v zákoníku práce se zjednodušila na jedno jediné opatření. Navíc ne celé. 

Návrh Národní ekonomické rady vlády, který se týká pracovního trhu, je daleko komplexnější.

Čtěte také

Spolu se zjednodušením propouštění je tu i návrh na odstupné navázané například na výši odpracovaných let či inspirace dánským modelem flexicurity. A také obsahuje změny v systému sociálních dávek nebo také snížení zdanění pro nízkopříjmové, větší zdanění majetku a mnoho dalších opatření.

Kdyby vláda byla ochotná diskutovat a podle svého ideologického a politického zaměření akceptovat víc návrhů nebo alespoň jeden z nich v plné šíři – v případě trhu práce by šlo o kombinaci rychlé výpovědi s možností plné podpory a schopností státních úřadů skutečně pomoci s nalezením práce –, potom by ekonomika skutečně mohla projít restartem.

Zlepšit život zaměstnancům

Čtěte také

Problém je v onom kdyby. V průběhu uplynulých dvou desetiletí v Česku vznikla řada skvělých návrhů z dílny současných i předchozích generací ekonomů sdružených v Národní ekonomické radě vlády. Zažili jsme několik komisí, které se věnovaly důchodovému systému a jeho změně.

O potřebných reformách ve zdravotnictví se hovoří neustále, a když se bavíme o doporučeních expertů, kladou především větší důraz na prevenci, koncentraci odborných výkonů do menšího počtu zařízení, nikoliv na pouhé placení poplatků, které ve skutečnosti hlavní problémy nevyřeší. 

Do praxe se dostalo jen minimum z navrhovaných opatření. Navíc bohužel v podobě, která situaci nevylepšila, naopak ji spíše přitížila. Z minulosti stačí vzpomenout na důchodovou reformu, která zavedla tzv. druhý, povinný pilíř penzijního pojištění.

Čtěte také

Vláda Petra Nečase reformu prosadila bez široké politické podpory, takže další vláda Bohuslava Sobotky ji okamžitě zrušila. Poplatek u lékaře ve výši 30 korun se stal varovným mementem pro kohokoliv dalšího, kdo by chtěl něco podobného zkusit.

Změny v pracovních dohodách, které měly letos zlepšit život zaměstnancům mimo jiné tím, že by jim garantovaly proplácení příplatků za víkendy či dovolenou, schválil parlament v podobě, která je v praxi neproveditelná. A je stále otázkou, zda se podaří zákon změnit tak, aby mohl začít platit v polovině roku.

Julie Hrstková

Problémem Česka není nedostatek nápadů, jak nastartovat ekonomiku. Ale v tom, že skutečný restart by vyžadoval kombinaci opatření, která se vždy dotknou některé ze zájmových voličských skupin. Takže se tak dlouho upravují, až se buď nedají realizovat, nebo situaci dál zhorší, nebo vyžadují okamžitou legislativní změnu. To vše jen dál zatěžuje už tak přebyrokratizovanou společnost, která je stále méně schopna držet krok s vyspělým světem. 

Výpověď bez udání důvodu vůbec nemusí být špatný nápad. Musí jej ale doprovázet i ty ostatní, o kterých se pro jistotu nemluví vůbec. Jinak půjde zas o paskvil, který nic nezlepší.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin

Spustit audio