Julie Hrstková: Rozpočet – kde vzít a nekrást
Vláda schválila rozpočet na příští rok s deficitem 295 miliard korun. S ohledem na to, co se děje letos, je tato zpráva zbytečná. Klidně mohla schválit půlmiliardový či bambilionový schodek, možná by nejen uspěla, ale jej i naplnila. Jestli je rozpočet většinou umění možného, což znamená výsledek více či méně přesných ekonomických předpovědí resortu, potom letos, napřesrok a možná i v dalších letech by měly finance povolat ty nejlepší vědmy a věštce a stále by to nestačilo.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Související
-
Julie Hrstková: Zodpovědný rozpočet? Kde na něj proboha vzít
Je to lobotomie, když politici říkají, že chtějí snížit daně, zvýšit pomoc lidem a ještě je pohoršuje rostoucí dluh. Tak shrnul Mojmír Hampl vládní rozpočtovou politiku.
-
Ekonom Hindls: Stát bude muset udělat celkovou reformu daňového systému
Vláda schválila návrh státního rozpočtu, který nově počítá s deficitem 295 miliard korun. Schodek byl navýšen po schválení výdajů na zastropování cen energií.
-
Petr Holub: Rozpočet, který probouzí paniku
Ministerstvo financí nechalo uniknout ze svých kanceláří první nástřel rozpočtu na rok 2023, který počítá se schodkem 295 miliard korun.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.