Julie Hrstková: Na pracovním trhu přituhuje
Když jde člověk v Praze kolem úřadů práce, naskytne se mu nevídaný obrázek. Postávající hloučky lidí, leckde dlouhé fronty. Ve městě, kde nezaměstnanost vlastně neexistovala. Stejný obrázek dostaneme při konverzaci s lidmi, kteří zastávají dobře placené pozice ve firmách. Ti, kteří by loni dali výpověď kvůli lépe placené práci a v mezičase by si střihli několikaměsíční volno, jsou dnes rádi, že jsou tam, kde jsou. Experti na pracovní trh nyní důrazně nedoporučují měnit práci.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Související
-
Julie Hrstková: Mzdy rostou, ceny letí
Poprvé po sedmi letech mzdy rostly pomaleji než inflace. Reálná mzda klesla o 2,5 procenta. Přes pomoc státu firmy nedokázaly ustát zavření ekonomiky a začaly propouštět.
-
Ivan Štern: Odolnost sociálních států a koronavirová krize
Stará rabínská moudrost praví, že obšťastnit rybou hladového chudáka je chvályhodné. Účinnější ale je naučit ho chytat ryby.
-
Petr Holub: Kurzarbeit kouzla zbavená
Kurzarbeit být musí, proto se musíme na nějaké její verzi dohodnout, a už tolik nezáleží, jaká ta verze vlastně bude. Tak vypadá aktuální vývoj u ostře sledovaného zákona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.