Julie Hrstková: Na levné bydlení zapomeňte, není co nabízet
Dobrá zpráva z ekonomiky by v obavách z další vlny koronaviru a očekávání další uzavírky rozhodně neměla zapadnout. Stavebnictví, které reaguje na všechny krize se zpožděním, konečně vzrostlo, a to dokonce nejvíc od dubna roku 2019. Z hlediska trhu s byty, kde padá jeden cenový rekord za druhým, je ještě lepší zprávou to, že pozemní stavitelství rostlo nejrychleji a že se ke konci první poloviny roku začalo stavět o šedesát procent víc bytů v tzv. činžovních domech než loni.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Související
-
Města asi částečně ztratí atraktivitu, sníží se dojížďka do center, předpovídá sociální geograf
Česká národní banka podpořila pandemií utlumenou ekonomiku snížením sazeb. Nyní přichází s opětovným zvyšováním. Tím bezpochyby ovlivní trh s nemovitostmi, tvrdí Petr Hána.
-
Vlastní bydlení je ideál, ale mezi mladými se proměňuje představa, jestli to je možné, říká sociolog
Bydlení se stává pro stále více lidí nedostupným. Problémy už pociťuje i střední třída. Na vině jsou rostoucí ceny i bytová politika státu.
-
Apolena Rychlíková: Zákon o dostupném bydlení potřebuje Česko jako sůl. Ne však v polovičaté podobě
Na vlastní byt si lidé v České republice vydělávají nejdéle v Evropě – minimálně jedenáct celoročních platů v celorepublikovém průměru a čtrnáct, co se týče Prahy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.