Jsme na špičce v třídění, ne vše se ale zrecykluje. Pomohly by zálohy na PET lahve, míní ekolog

Zálohy na PET lahve by podle ekologa mohly pomoci recyklaci
Zálohy na PET lahve by podle ekologa mohly pomoci recyklaci

Za plastové lahve by mohli lidé platit zálohu, aby se podpořila recyklace. S návrhem přišly Karlovarské minerální vody a společně s VŠCHT a Institutem Cirkulární Ekonomiky chtějí hledat možnosti, jak sběr lahví zlepšit. Podle nich by to mělo být součástí nově vznikající odpadové legislativy, ta ale s plošným zavedením záloh nepočítá.

„Jsme na špičce v třídění plastových obalů, ale to neznamená, že se následně zrecyklují. Přes 40 % PET lahví, které se vytřídí, tak nejsou zrecyklovány,“ upozorňuje Jan Freidinger z organizace Greenpeace.

Vědci objevili plastožravý enzym. Rozložit PET lahev zvládne za pár dní

Oxoplasty

Každou minutu se prodá na milion plastových lahví. Mnoho z nich se nerecykluje vůbec, a jen malá část těch, co ano, se znovu využije na výrobu plastových lahví. Situaci by však v budoucnu mohl změnit enzym, který dokáže plast rozložit na původní složky.

Zavedení záloh by podle něj napomohlo tomu, aby se recyklovalo větší množství obalů, jak ukazují i zkušenosti ze zahraničí. Týkat by se měly i hliníkových plechovek, kde je míra recyklace jen okolo 5 % – v roce 2025 to má být polovina.

„V roce 2025 bychom v PET lahvích měli mít 25% podíl recyklovaného materiálu a do roku 2027 sesbírat 90 % obalů – a to bez zálohy nikde na světě nefunguje,“ tvrdí ekolog.

Raději třiďme odpad

Proti zavedení záloh je naopak Český svaz pivovarů a sladoven. Jednalo by se prý o nákladné opatření, lepší je zintenzivnit sběr a recyklaci plastových obalů v rámci současného systému EKO-KOM, který funguje a lidé na něj jsou zvyklí.

Téměř 80 % lidí třídí odpad, jsou na to napojeny obce a ten systém funguje. Když se do něj jakkoli zasáhne, mohlo by ho to ohrozit.
Martina Ferencová

„Pro nás je to okrajová záležitost. To, co produkujeme, tak z 80 % dostáváme ke spotřebiteli v použitelných obalech – v tancích, sudech nebo skleněných lahvích. PET lahve tvoří malou část naší produkce, za rok 2018 to bylo 12 %,“ uvádí výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Už deset let víme, že zálohový systém na PET lahve není efektivní a je dražší, tvrdí expert

Plast, PET lahve (ilustrační foto)

Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě 90 % vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?

Se zavedením záloh podle ní souhlasí jen ty pivovary, které pivo v plastových obalech vůbec nevyrábějí. Ferencová navíc připomíná, že PET lahev na pivo je dvoustěnná, a nejde proto recyklovat.

„To je věc k zamyšlení. V současné době, kdy čelíme celosvětové plastové krizi, dávat na trh nerecyklovatelné nápojové obaly je podle mě nezodpovědné,“ reaguje Freidinger. Motivační stimul, který vyplývá z hodnoty lahve nebo zálohy, považuje za efektivní.

Podle výrobců PET lahví by ale zálohování zvýšilo uhlíkovou stopu kvůli převážení a mytí obalů. Freidinger ovšem namítá, že tento argument není podložen čísly – zálohový systém by podle něj byl až o třetinu šetrnější k životnímu prostředí.

Spustit audio

Související