Josef Mlejnek jr.: Je Zelenskyj ukrajinský Macron?

26. duben 2019
Volodymyr Zelenskyj, nový ukrajinský prezident

Vítěz ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj je přirovnáván ke kdekomu.

Třeba k americkému prezidentu Ronaldu Reaganovi, původní profesí též herci. Nicméně Reagan, jenž hrál v hollywoodských kovbojkách, si vydobyl politické ostruhy prací v hereckých odborech a posléze se stal guvernérem státu Kalifornie. Až odtud se vyhoupl do sedla nejvyššího v Bílém domě.

Libor Dvořák: Nový ukrajinský prezident Zelenskyj. Co všechno je v jeho silách?

Novým ukrajinským prezidentem se stal Volodymyr Zelenskyj

Co se zdálo na počátku roku být jenom nesplnitelným snem známého a populárního ukrajinského televizního komika, stalo se v nedělním druhém kole ukrajinských prezidentských voleb skutečností.

Někteří Zelenského označují za ukrajinského Donalda Trumpa, jenž před nástupem do politiky rovněž vystupoval v různých televizních show. Avšak Trump je přece jen bohatší než Zelenskyj.

Ten si sice dovedl v ukrajinském šoubyznysu vydělat pěkný balík, ale přece jen, bez podpory miliardáře a oligarchy Ihora Kolomojského a jeho mediálního impéria by se prezidentem asi nestal.

Z Ameriky se pak nabízí srovnání i s Arnoldem Schwarzeneggerem, původně rakouským kulturistou, jenž to v zemi neomezených možností dotáhl na hvězdu hollywoodských akčních filmů. A, podobě jako Reagan, na guvernéra Kalifornie, čímž si vysloužil přezdívku Guvernátor, odvozenou od asi nejúspěšnější Schwarzeneggerovy role, Terminátora. Leč i zde paralela trochu kulhá, jelikož Zelenskyj, při vší úctě, nemá tak vypracovanou postavu.

Klíčové parlamentní volby

Libor Dvořák: Ruské doklady pro obyvatele Donbasu. Co na to Volodymyr Zelenskyj?

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinské úřady se obrátily na předsedu Rady bezpečnosti OSN se žádostí, aby svolal mimořádné zasedání tohoto důležitého mezinárodního orgánu v souvislosti s nejnovějším výnosem Vladimira Putina.

Postavou, vizáží, i věkem se však hodně podobá francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. A také stylem politické komunikace a schopností využívat informační technologie a sociální sítě.

Macron je sice profesí bankéř a před kandidaturou na prezidenta se už stačil stát ministrem hospodářství a průmyslu – přesto byl v prezidentském souboji vnímán jako poměrně nezkušený. Dokázal ale ve Francouzích vyvolat velké naděje na změnu k lepšímu, jež se nyní rozplývají v moři žlutých vest.

Francie je mateřskou zemí poloprezidentského systému, který si osvojila i Ukrajina. A zejména proto dává komparace Zelenského a Macrona smysl. Ve Francii mají volby načasované tím způsobem, že parlamentní probíhají nedlouho, asi měsíc po prezidentských.

Ondřej Soukup: Usmíří prezident Zelenskyj Ukrajinu s Ruskem?

Novinář Ondřej Soukup

Televizní komik Volodymyr Zelenskyj vstoupí do úřadu ukrajinského prezidenta až za měsíc, ale už teď desítky komentátorů uvažují, jaký bude jeho vztah ke Kremlu. Spekuluje se o tom, jestli je dost zkušený, aby mohl jednat s Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima nebo jestli na něj nemohou ruské tajné služby něco vědět.

To aby měl čerstvě zvolený prezident ty nejlepší předpoklady k zisku parlamentní většiny, poněvadž bez ní se i v poloprezidentském systému vládne dost obtížně. Premiérem se pak totiž zpravidla stává někdo z tábora prezidentových oponentů.

Emmanuel Macron si založil vlastní hnutí – docela amorfní, ale pod křiklavým názvem Vpřed!, posléze změněném na Republiko vpřed!, s nímž dosáhl parlamentní většiny. Volodymr Zelenskyj založil stranu Služebník lidu, dle úspěšného seriálu, kde hrál prostého učitele dějepisu, jenž se shodou okolností stane prezidentem a začne Ukrajinu zbavovat všech neduhů.

Josef Mlejnek jr.

I proto ho z domácích poměrů zoufalí Ukrajinci volili, leč bez většiny v parlamentu s ničím nehne. V průzkumu zveřejněném nedlouho před druhým kolem prezidentských voleb měla strana Služebník lidu zhruba 25 procent. Tak jako tak, pro Zelenského další osud budou klíčové parlamentní volby, jež jsou zatím plánovány na konec října.

autor: Josef Mlejnek
Spustit audio