Jiří Stránský - pumpař, který se stal slavným spisovatelem

Na konci 60. let si zahraniční diplomaté v ČSSR oblíbili jednu „intelektuální“ benzínovou pumpu. Nacházela se v Opletalově ulici u Václaváku v Praze. Dnes tu můžete už jen zaparkovat v garážích. Ambasadoři se bavili komunistickou absurditou, kterou tady ztělesňoval vyhublý pumpař ve špinavých montérkách.

Mluvil plynně anglicky, francouzsky a německy. Byl to šlechtic a bývalý politický mukl, který si odseděl sedm let na uranových lágrech. Po práci psal knihy, podle kterých vznikaly filmy sbírající na zahraničních festivalech ceny.

Pro pumpaře si znovu přišla policie v roce 1974. Prokurátor zvolil jinou taktiku než v 50. letech, obvinil ho z rozkrádání socialistického majetku. Hodili na něj, že kradl benzín. A tak šel bývalý mukl zase do vězení, tentokrát dostal „jen“ čtyři roky a odseděl si rok a půl. Jiří Stránský je dnes slavným spisovatelem a scénáristou.

Jiří Stránský v roce 1950

Celému národu vyprávěl příběh plukovníka Maděry ve Zdivočelé zemi, podle knihy vznikl úspěšný seriál České televize.

Co všechno má Maděra a Stránský společného? Poslouchejte v neděli 21. dubna ve 20 hodin Příběhy 20. Století ve vysílání Českého rozhlasu Plus, nebo reprízu v sobotu 27. dubna na Radiožurnálu ve 21 hodin.

autor: Mikuláš Kroupa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.