Jiří Stránský - pumpař, který se stal slavným spisovatelem
Na konci 60. let si zahraniční diplomaté v ČSSR oblíbili jednu „intelektuální“ benzínovou pumpu. Nacházela se v Opletalově ulici u Václaváku v Praze. Dnes tu můžete už jen zaparkovat v garážích. Ambasadoři se bavili komunistickou absurditou, kterou tady ztělesňoval vyhublý pumpař ve špinavých montérkách.
Mluvil plynně anglicky, francouzsky a německy. Byl to šlechtic a bývalý politický mukl, který si odseděl sedm let na uranových lágrech. Po práci psal knihy, podle kterých vznikaly filmy sbírající na zahraničních festivalech ceny.
Pro pumpaře si znovu přišla policie v roce 1974. Prokurátor zvolil jinou taktiku než v 50. letech, obvinil ho z rozkrádání socialistického majetku. Hodili na něj, že kradl benzín. A tak šel bývalý mukl zase do vězení, tentokrát dostal „jen“ čtyři roky a odseděl si rok a půl. Jiří Stránský je dnes slavným spisovatelem a scénáristou.
Celému národu vyprávěl příběh plukovníka Maděry ve Zdivočelé zemi, podle knihy vznikl úspěšný seriál České televize.
Co všechno má Maděra a Stránský společného? Poslouchejte v neděli 21. dubna ve 20 hodin Příběhy 20. Století ve vysílání Českého rozhlasu Plus, nebo reprízu v sobotu 27. dubna na Radiožurnálu ve 21 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.