Jiří Pehe: Britské referendum. Nový začátek pro EU nebo začátek konce?

22. červen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Názory a argumenty | Foto: Český rozhlas

Jiří Pehe: Britské referendum. Nový začátek pro EU nebo začátek konce?

Výsledky britského referenda o setrvání v Evropské unii ještě neznáme, ale jedna věc je už jistá: ať už Britové rozhodnou o setrvání v unii nebo o odchodu z ní, EU se octne hned po oznámení výsledků na prahu nové éry.

Pokud se Británie rozhodne zůstat, spustí se téměř okamžitě diskuze o tom, jak učinit EU pružnější tak, aby více odpovídala mimo jiné i požadavkům, které vznesla britská vláda.

Především se ale téměř jistě rozjedou na plné obrátky jednání o některých reformách, které jsou už na stole a Británie s jejím speciálním statusem se přímo netýkají, ale které hrozba brexitu zpomalila. Jde kupříkladu o reformu imigrační politiky či společný evropský postup vůči daňovým rájům.

Pokud se Británie naopak rozhodne vystoupit, je jisté, jak už avizovali někteří evropští politici, že na kontinentu se téměř okamžitě spustí diskuze o tom, jak zmenšenou unii, která se nemusí ohlížet na britské, k větší integraci skeptické postoje, dál více integrovat, a učinit ji tak akceschopnější. Jinými slovy: někteří evropští politici vidí případný brexit jako šanci posunout EU od ekonomické unie k unii politické.

Takové snahy ovšem mohou ovšem narazit na odpor některých zemí, přičemž pokusy využít brexitu jako odrazového můstku k většímu integračnímu úsilí budou do jisté míry narážet i na skutečnost, že od 1. července bude unii předsedat Slovensko.

Evropská unie

Brexit jako inspirace

Tedy země, která se jen těžko může postavit do čela rozsáhlejších reformních kroků už proto, že je v rámci EU poměrně málo vlivná, ale i proto, že v jejím čele stojí Robert Fico, jehož prohlášení na adresu EU se v poslední době rozhodně neřadí mezi euro-optimistická.

Brexit tak může odhalit v plné nahotě příkop mezi tvrdým jádrem unie, které představují její zakládající členové na západě kontinentu, a zeměmi, které by spíše preferovaly unii coby politicky nesvázaný prostor volného obchodu.

Nedá se tedy vyloučit, že brexit by se mohl stát katalyzátorem procesu, který už delší dobu visí ve vzduchu - tedy faktického rozdělení unie na tvrdé jádro a zbytek.

Brexit ovšem také může spustit lavinu událostí, které budou mimo jakoukoliv politickou kontrolu Bruselu, ba půjdou přímo proti další existenci EU.

Je sice velmi nepravděpodobné, že by se tak komplexní a vnitřně složitě provázaný projekt, jakým EU je, mohl jako celek zcela rozpadnout, ale pravdu mají ti, kdo varují, že brexitem by se mohly inspirovat i některé země na kontinentu, a mohli bychom tak být svědky dalších referend o vystoupení z unie.

Někteří evropští politici vidí případný brexit jako šanci posunout EU od ekonomické unie k unii politické

Máme tedy před sebou scénář nového začátku pro unii s Velkou Británií, poněkud odlišný scénář nového začátku bez Británie, jakož i krajní scénář rozdělení či rozpadu EU v případě brexitu. O tom, který z nich se začne uskutečňovat, budeme mít více jasno poměrně brzy - zanedlouho po sečtení výsledků britského referenda.

autor: Jiří Pehe

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.