Jiří Leschtina: Vláda klepla Čínu přes léčitelská chapadla

15. únor 2019

Fakultní nemocnice v Hradci Králové uzavřela po více než třech letech ztrátové česko-čínské Centrum tradiční medicíny. Spolu s tím padl i plán výstavby celé kliniky čínské medicíny na již přiděleném nemocničním pozemku. Kliniku měla vybudovat čínská společnost CEFC, jejíž expanze do Čech, jak známo, skončila v troskách s více než desetimiliardovým dluhem.

Pro naši odbornou medicínu znamená stopnutí čínsko-šarlatánského byznysu v Hradci Králové návrat zdravého rozumu. Rozum však nadále zůstává stát nad tím, jak obrovskou podporu v minulé vládě i v Poslanecké sněmovně získal nástup čínských šarlatánů, které do země přivedl místopředseda CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že významná část naší mocenské garnitury zcela propadla léčitelskému poblouznění.

Němeček nám dluží vysvětlení

Neuvěřitelně vyznělo již vládní memorandum z listopadu 2015, podepsané v Pekingu, v němž se české ministerstvo zdravotnictví zavázalo, že „bude propagovat tradiční čínskou medicínu v České republice a regionu zemí střední a východní Evropy.“ 

Svatopluk Němeček, Koalice soukromých lékařů

Proč ale tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček posvětil průlom nevědeckých šarlatánských metod a obchodních zájmů Tvrdíkovy CEFC do českého zdravotnictví? Tohle vysvětlení nám dluží dodnes.

Ministerstvo pak, v rozporu se zákonem, zlegalizovalo působení čínských doktorů v hradeckém Centru tradiční medicíny. Zákon říká, že v Čechách může léčit pouze doktor, jehož obor lze u nás vystudovat na odborné fakultě. Čínská tradiční medicína ovšem není náplní žádného lékařského oboru uznávaného právními předpisy České republiky. Pro naše úřady tedy někdo, kdo v Číně vystudoval tradiční medicínu, není doktor. 

Ministerstvo to vyřešilo jednoduše. Čínským léčitelům, udělilo výjimku. Rozhodnutím ministerstva se stali doktory. Se všemi riziky. Odpovědnost za jejich pochybení by však neneslo ministerstvo, ale nemocnice.

Čínské drama nad Vltavou

Jiří Leschtina: Babiš odtroubil útok na Kavčí hory. Ale ne na dlouho

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Andrej Babiš vyzval poslance svého hnutí, aby se nepřipojili k Okamurovým extrémistům a Filipovým komunistům a podpořili výroční zprávy České televize. Premiér tak zmrazil proces, který by vedl k rychlému pádu Rady České televize a otevření cesty k odvolání ředitele ČT nově zvolenou radou. Což není špatná zpráva pro zastánce svobody veřejnoprávních médií.

Znepokojující vývoj pak nastal v minulé Poslanecké sněmovně. Tvrdíkovým lobbistům se podařilo vpašovat do zákona o zdravotních sestrách přílepek, který čínské léčitelství povýšil na medicínský obor. Cesta k legalizaci čínských léčitelů v hradeckém centru i na budoucí klinice tak byla otevřena. A co bylo zvlášť šokující, že zákon podpořilo 111 zákonodárců a z toho jedenáct doktorů.

Na celém příběhu je poněkud děsivé zjištění, jak obrovskou podporu dokázali lobbisté v čínských službách získat i pro něco tak rozporuplného jako je šíření pochybných léčitelských metod. Skutečnost, že nově zvolená sněmovna loni na podzim čínskou medicínu jako lékařský obor ze zákona vyškrtla, nás může uklidnit jen zčásti. 

Jak by to asi dopadlo, kdyby společnost CEFC nakonec neupadla v nemilost u čínské vlády a její šéf a poradce českého prezidenta Jie Tien-ming neskončil v rukách komunistických vyšetřovatelů?

Jiří Leschtina

Čínská dramata nad Vltavou ale zdaleka nekončí. Firmu CEFC ovládla čínská státní společnost CITIC a zatím nevíme, co do ní můžeme čekat. 

Jak se k ní bude chovat Hrad si lze lehce představit. O to bedlivěji bychom měli sledovat přístup současné vládní garnitury, která v případě velké čínské expanze do českého zdravotnictví zabránila nejhoršímu.

Spustit audio

Související