Jiří Leschtina: Ožívá Putinova pátá kolona v Čechách?

17. duben 2022

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka před Velikonocemi o něco víc než obvykle nadzvedl poklop, pod kterým pracují jeho lidé. A veřejnost se dozvěděla, že po vyhoštění desítek diplomatů a zpravodajců z ruské ambasády nejsou Rusové schopni u nás provádět zásadní špionážní operace a útoky.

A také i v důsledku protiruských sankcí, omezeného vydávání víz, uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla nedokážou ruští zpravodajci efektivně škodit Česku pod krytím obchodníků či novinářů.

Čtěte také

To jsou bezesporu úlevná sdělení. Stačí si jen představit, co by se po rozpoutání Putinova válečného běsnění na Ukrajině u nás dělo, kdyby na ruské ambasádě namísto nynějších šesti působilo dřívějších více než pět desítek diplomatů a zástupy technického personálu.

Zároveň ale Michal Koudelka varoval, že namísto zpravodajců nastoupí v ještě větší míře než dosud dezinformace, kybernetické útoky. A Rusko oživí Putinovu pátou kolonu stoupenců ruského diktátora. A ta se, jak upozorňuje Koudelka, „už teď začíná pomalu aktivizovat“.

Znovuoživení Putinovy páté kolony

Čtěte také

O tom, že nejde o plané varování, svědčí i názory, které zveřejnil na ruském serveru Národní obrana ředitel zahraniční rozvědky Ruské federace Sergej Naryškin. Někdejší absolvent Vyšší školy KGB v nich fantazíruje o nástupu „nového světového řádu“, který na Západě zažehná akutní hrozbu nastolení „totální a zjevné liberálně nacistické diktatury“.

„Jsem si jist, že rozumné síly v západních zemích, které mají základní zájem na sebezáchově, budou do tohoto procesu stále více zapojovány,“ píše Naryškin. Je nad slunce jasnější, že „rozumné síly v západních zemích“ – to mají být právě ti zarputilí eurobijci, vyhrocení nacionalisté, pravicoví extrémisté a další užiteční idioti, které Kreml již drahně let opečovává.

V Česku se „rozumné síly“ teď předvedly v plné parádě zrovna v okamžiku, kdy před nimi Koudelka varoval. A to po vystoupení ministryně obrany Jany Černochové na kongresu ODS, kde prohlásila, že chce při své návštěvě v USA otevřít otázku vojenské základny v Česku.

Čtěte také

Jako čertíci z krabičky vyskočili politici SPD, KSČM, Trojkoalice i další putinofílií zasažení aktivisté. A už jen při pouhé představě americké základny spustili povyk, vzbuzující reminiscence na kampaň z roku 2008 proti umístění amerického radaru v Brdech. To ale v dnešní situaci, kdy v našem blízkém sousedství kremelští hrdlořezové páchají ty nejstrašnější válečné zločiny, zavání už naprostou ztrátou soudnosti, ne-li přímo kolaborací.

I když to Michal Koudelka ve svém varování před znovuoživením Putinovy páté kolony přímo neřekl, nutno mít na paměti, že k ní musíme počítat i část našich současných i minulých politických elit. A jestliže se něco Kremlu dařilo, tak zamotávat do svých sítí i významné politiky, a to často v citlivých okamžicích jejich kariéry nebo po jejich pádu.

Jiří Leschtina

I proto je znepokojující vyjádření expremiéra Andreje Babiše, že americká základna v Česku je zbytečná, a pokud by měla vzniknout, mělo by k tomu proběhnout referendum.

A jestliže Babiše teď ruská média citovala neméně vítězoslavně jako Miloše Zemana při jeho proruských promluvách, pak nelze vyloučit, že Kreml začne vidět v šéfovi hnutí ANO vyhovujícího náhradníka za končícího prezidenta.

Autor je publicista

Spustit audio