Jiří Leschtina: Lepší časy pro opozici? Jedno má jistý, že na podzim bude padat listí

4. únor 2021

V poslední době to vypadá, jako by pro dva bloky demokratické opozice vyzývající Andreje Babiše (ANO) na souboj o vládu v zemi přece jen přicházelo přívětivější období. A nejde jen o rozhodnutí Ústavního soudu, který ve volebním zákoně škrtl navyšování hranic pro vstup koalic do sněmovny a nespravedlivý přepočet hlasů na mandáty, který po minulých volbách zvlášť robustně posílil vítězné hnutí ANO.

Ale také tady máme nejnovější volební model společnosti Median, který poprvé zohledňuje existenci volebního uskupení Ivana Bartoše (Piráti) a Petra Fialy (ODS). A vůbec to pro ně špatně nevypadá.

Volební průzkum agentury Median z ledna 2021

Zatímco Babišova formace dál klesla na 26,5 procenta hlasů, Piráti a STAN mají podporu 25 procent a spojené síly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oslovily 18,5 procenta. Což je nepochybný úspěch pro jednotlivé partaje, které dlouho pokulhávaly za suverénním Babišem s odstupem víc jak deseti procent, nebo živořily v oblasti pětiprocentního pásma ohrožení parlamentní existence.

Odepsat Babiše jako vítěze je předčasné

Zejména pro koalici Pirátů a STAN by mohlo být klíčové, pokud se vyšvihne do pozice stíhatele dýchajícího dosavadnímu hegemonovi politiky na záda. Navíc se ukazuje, že voličské jádro i potenciální zisky téhle koalice jsou silné nejen mezi mladými, ale i u lidí středního věku. Což všechno zvětšuje šanci Pirátů a STAN stát se v jednom okamžiku favoritem voleb, na kterého se začnou nabalovat další přívrženci vládního přepřahání.

Čtěte také

Naopak pro Petra Fialu a jeho koalici Spolu není těch 18 procent až takovým důvodem k jásotu. Dokonce to mohlo dovést formaci Spolu k obavám, zda Piráti a STAN v případném drajvu nabalující se sněhové koule neodčerpají trojkoalici až tolik voličů, že by nemusela překročit patnáctiprocentní hranici vstupu do parlamentu. Z tohoto hlediska bylo pro Fialovu sestavu doslova darem z nebes rozhodnutí konstitučního tribunálu zrušit uzavírací klauzule pro koalice.

Podle průzkumu Medianu ale zatím možný součet mandátů obou koalic nedosahuje na sněmovní většinu. Což také naznačuje možný zádrhel.

Pokud bloky demokratické opozice podstatněji neposílí nebo Babišovo hnutí ještě více neoslabí, může nastat i situace, kdy se Babiš na jedné straně a Bartoš s Fialou na druhé budou držet navzájem v šachu. A bez hnutí ANO stejně jako bez obou či jedné z koalic nebude možné sestavit vládu.

Čtěte také

A nutno dodat, že možnost takového volebního patu spíš posílila po rozhodnutí konstitučního tribunálu, zbavujícího vítěze voleb výhody ústavně vachrlatého přídělu mandátů při přepočítávání hlasů.

Nejen z průzkumu Medianu, ale i ze sociologických dat dalších agentur spíš zatím vyplývá, že by bylo předčasné odepisovat Andreje Babiše jako vítěze voleb. Premiérova železná základna mezi důchodci se neotřásá. Stejně jako před rokem má podporu 45 procent voličů z věkové skupiny 65+. Což může ještě narůstat, pokud se do podzimních voleb podaří naočkovat podstatnou část obyvatelstva proti covidu a starší generace bude takříkajíc za vodou.

Jiří Leschtina

Co se tedy týče nejen dalšího vývoje volebního klání, ale také nevyzpytatelného jednání politiků o úpravě volebního zákona v duchu rozhodnutí Ústavního soudu – asi nejpřesnějším vystižením dějů budoucích jsou slova z jedné rockové písně: Jediný, co je teda jistý, že na podzim bude padat listí.

Autor je publicista

Spustit audio