Ježíš by dnes nosil ekologický a udržitelný oděv, míní módní návrhář
Metropolitní muzeum v New Yorku hostí výstavu o módě a náboženství – Nebeská těla: Móda a katolická imaginace. Vzácné kousky zapůjčil i Vatikán. Jsou světy módy a duchovna v protikladu, nebo se prolínají? Jaké možnosti mají kněží při tvorbě svého liturgického šatníku? Jak církev inspiruje módní návrháře? A jak se oblékal Kristus? Na tyto otázky odpovídali v debatě Vertikály expert na církevní liturgický oděv z Palackého univerzity Pavel Kopeček a módní návrhář Jan Černý.
„Móda není to, co stylisti oblečou na celebrity,“ varuje vycházející hvězda mezi českými módními návrháři a muž řadící se mezi věřící Jan Černý. Módu vnímá jako součást umění a kultury, která občerstvuje oči i duši.
Víra i móda k sobě nemají tak daleko, jak se může zdát.
Duchovní Pavel Kopeček upozorňuje, že celá liturgie vlastně pracuje se zhmotněním víry a je jakousi estetikou materie. Víra i móda proto podle nich nemají k sobě tak daleko, jak se může zdát. Je však potřeba najít rozumnou míru – člověk by se neměl stát slepou obětí módních trendů, shodují se oba.
Čtěte také
Móda je důležitá nejen pro jednotlivce, ale také pro církev jako takovou. Jednak jako vyjádření respektu při vzácné příležitosti jako například při návštěvě mše svaté, jednak v rovině liturgických oděvů.
Ty se v současnosti řídí snahou o jednoduchou vznešenost. Kněží ale podle faráře Kopečka nemají příliš mnoho možností, kde shánět kvalitní liturgická roucha. Někteří si pro ně jezdí až do Říma, jiní jednoduše nosí to, co podědí v garderobě náležící dané farnosti nebo dostanou darem.
Ježíš chodil oblékaný nadstandardně
Záleží vlastně na tom, jak chodí věřící oblečení? Poslední večeře Krista se přece neodehrávala v nijak luxusních podmínkách.
Pavel Kopeček ale upozorňuje, že Ježíš chodil ve své době oblékaný nadstandardně: „Nebyl sice jako Jan Křtitel, který nosil velbloudí kůži, ale měl základní tuniku semitského stylu a plášť, kterým si zakrýval hlavu. A víme, že jeho roucho mělo hodnotu, protože jej šila jeho matka, která strávila dětství šitím liturgických rouch v jeruzalémském chrámu.“
Čtěte také
A co by si na sebe vzal Ježíš Kristus dnes? Podle akademika z Palackého univerzity se Ježíš snažil přiblížit lidem, kterým kázal, proto by dnes pravděpodobně chodil oblékaný zcela běžně.
Jan Černý odhaduje, že by Kristus v 21. století nosil trvale udržitelnou módu.
„Všichni bychom se měli zamýšlet, jestli jsou věci, které si kupujeme, udržitelné, nebo máme na rukou krev. Říct si, že se nezajímám o módu, a koupit si nejlevnější věc, může znamenat i to, že podporuji, že se lidé dusí na polích, kde se pěstuje bavlna i to, že oděv cestuje přes celý svět jen proto, abych si to mohl koupit za pár korun.“
Pořad jsme vysílali v repríze z roku 2018.
Související
-
Kdyby se Ježíš narodil letos, bylo by to asi v krytu na Ukrajině, naznačují Pastoral Brothers
Karel Müller a Jakub Helebrant jsou evangeličtí faráři, kteří už čtyři roky vystupují na internetu jako Pastoral Brothers. Co je podle nich smyslem Vánoc?
-
Vánoce jsou i oslavou rodiny. Ježíš by ale měl u tradičních křesťanů problém, vtipkují mladí faráři
Zítra je Štědrý den, přicházejí Vánoce - jeden z největších křesťanských svátků. Jak se v Česku mění chápání víry? A proč by Ježíš měl u tradičních křesťanů problém?
-
Ježíš je stále můj hrdina, říká satanista Jakub Jahl
Hergot! znovu vyzpovídal Jakuba a navázal na šest let starý díl s názvem Exkomunikován od mormonů. Jakubova duchovní cesta totiž nabrala nečekaný směr. Stal se satanistou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka