Jefim Fištejn: Vysoká hra
Někteří experti sledující střemhlavý postup nové americké administrativy dochází k zjištění, že používá ve své strategii principy teorie her. Je to disciplína aplikované matematiky umožňující hráčům prosadit v konfliktních situacích vlastní zájmy zcela nestandardními způsoby. Přičemž veřejně deklarované cíle nezřídka nemají nic společného s tím, co strany ve skutečnosti chtějí svým jednáním dosáhnout, leč své opravdové plány do času umně skrývají.
Kdysi byla cela západní politika zadržování Sovětského svazu založena na zásadách teorie her.
Čtěte také
Za nejzářnější příklad úspěšnosti je pokládán program Hvězdných válek Ronalda Reagana. Jeho proklamovaným cílem bylo rozmístění prostředků protiletecké obrany v kosmu, kdežto pravým smyslem programu bylo podkopání sovětského národního hospodářství v důsledku vnuceného soutěžení, které Sověti nemohli unést.
Obecně se říká, že Reagan Rusko „uzbrojil“. Prý tuto taktiku poradil Američanům Oleg Gordievskij, plukovník KGB, který 10 let pracoval pro britskou rozvědku.
Ten dobře znal mentalitu sovětské věrchušky a správně předpokládal, že ve své pošetilé snaze „dohnat a předehnat“ Ameriku spolkne návnadu a nedokáže odolat pokušení. Ve výsledku Sovětský svaz doplatil na nastraženou léčku vysílením a následným rozpadem.
Politika „cukru a biče“
Prezident Trump chutě používá metodu „cukru a biče“, slibů a výhružek, což doslova odpovídá některým koncepcím teorie her jako strategie dominování či hra s nulovým součtem.
Čtěte také
Využívá svých nemalých podnikatelských zkušeností a manipuluje situací tak, aby dosáhl co nejlepších podmínek pro co nejvýhodnější obchodní výsledek.
Svými prohlášeními, které zvenčí mohou vypadat jako skandální a naprosto odtržené od reality, provádí jemnou sondáž terénu, zkoumá možné reakce, nutí zmateného protivníka panicky měnit taktiku a hádat, zda to opravdu myslí vážně, či pouze blafuje.
Pokud si ovšem někdo troufne brát jeho hrozby na lehkou váhu a zkoušet jeho odhodlání, může na to šeredně doplatit. O účinnosti postupu svědčí všechny dosavadní mezinárodní sváry, Kolumbií a Panamou počínaje a Mexikem a Kanadou konče.
Někdo může namítnout, že vyvinout nátlak na Rusko bude o poznání těžší než na strany předchozích sporů. Neznamená to ovšem, že každý nátlak musí být přímý a bezprostřední.
Stačí dovedně zatlačit na Čínu, která má stále obrovský vliv na veškeré Putinovo počínání, náležitě ji zainteresovat a společný zájem nakonec může dopomoci k výsledkům přijatelným také pro napadenou Ukrajinu.
Je to nesnadná kombinace, pro zdatného hráče ale nikoli nemožná. A Donald Trump zdatným hráčem rozhodně je.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.