Jefim Fištejn: Ozvěny výstřelů. Jak lze rozeznat hromadného vraha?

12. říjen 2017
Jefim Fištejn

Tragédie v Las Vegas, kde zřejmě vyšinutý vrah zastřelil na šest desítek a zranil na 500 návštěvníků hudebního festivalu, vyvolala ohlasy v americkém tisku, které se příliš neliší od jiných obdobných případů.

Soudě podle expertních posudků nelze očekávat jiné než kosmetické úpravy zákonů. Americké veřejné mínění je v otázce kontroly nad držením zbraní rozděleno zhruba půl na půl. Přitom kolem 40 procent amerických rodin vlastní zbraně a počet kupujících po každé obdobné tragédii jen roste.

Apely kritiků stávající situace vyznívají jako volání na poušti. Senátor z Connecticutu Chris Murphy obvinil své kolegy kongresmany z toho, že odmítají zpřísnit zákonná opatření ze strachu před zbrojařskou lobby, proto raději nedělají nic, aby zastavili to, čemu on říká „epidemie vražd“.

Nebylo nic podniknuto ani po střelbě v gay klubu v Orlandu, kde loni zahynulo 49 lidí, ani po zabití žáků a učitelů ve škole v Connecticutu v roce 2012, ani po vraždě 14 lidí v San Bernardinu v roce 2015. Naopak ve všech případech následné soudy potvrdily právo Američanů na držení a nošení zbraně.

V Las Vegas vyšinutý vrah zastřelil na šest desítek a zranil na 500 návštěvníků hudebního festivalu

Jak vysvětluje americký politolog profesor Jonathan Adelman z Denverské univerzity, právo vlastnit a nosit zbraň je pokládáno za jedno z nejdůležitějších ústavních práv Američanů. Hned druhý dodatek ústavy schválený v roce 1791 zakazuje vládě jakkoli omezovat právo občanů vlastnit zbraň.

Fatální aspekt problému

Nejvyšší soud v roce 2008 rozhodl o protiústavnosti zákazu nošení zbraní, který zavedl Magistrát hlavního města Washingtonu. Odvolací soud rozhodl později ve prospěch těch, kdo se dožadovali práva nosit zákonně nabyté zbraně. Donald Trump v době, kdy teprve kandidoval na prezidenta, se nejednou vyslovil pro zachování tohoto práva, které bylo nesmírně důležité pro jeho voličstvo.

Proto nelze počítat s tím, že by Kongres a Bílý dům se rozhodly ve prospěch přísnější kontroly prodeje a držení zbraní. Pro stoupence tohoto práva je to životně důležitá otázka, ušlechtilá tradice a základ, na němž je vybudován americký stát, zatímco pro stoupence kontroly je to otázka druhořadá. Ti druzí jsou zpravidla obyvatelé velkoměst, kteří si problém uvědomují jen v případě velkých tragédií.

Jonathan Adelman se domnívá, že veškeré pokusy omezit prodej zbraní do soukromých rukou i tentokrát vyznějí naprázdno, neboť nelze nastavit systém tak, aby zaručoval, že zbraň se dostane jen do těch stoprocentně spolehlivých rukou.

paddock, střelec z Las Vegas

Je takřka nemožné odhalit úmysly lidí, jako byl Stephen Paddock, vzhledem k tomu, že neudržoval podezřelé styky a nepasuje do běžných představ o tom, jak vypadá hromadný vrah.

Bylo mu přes šedesát, byl majetný, neměl konflikty se zákonem. Jak rozeznat takového člověka mezi 300 miliony obyvateli? To je fatální aspekt problému, na kterém pokusy o jeho politizaci nic nemění.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Komentář