Jed zabíjí i africké supy

7. leden 2011
Monitor

Indické supy zřejmě budou v jejich smutném osudu následovat také jejich příbuzní z Afriky. Příčinou úbytku afrických supů je pesticid určený lvům a hyenám.

V jižní Asii zdecimovalo populace několika druhů supů používání veterinárního léku diclofenacu, který je pro ptáky velmi jedovatý. Pokud se sup nakrmí masem z mršiny dobytka, který byl lékem ošetřen, čeká jej smrt v důsledku selhání ledvin. Podobný mechanismus otravy zřejmě stojí i za úbytkem afrických supů, který byl již dříve zaznamenán v západní a jižní Africe a nové údaje jej potvrdily také v případě východní Afriky. Za zranitelné druhy by měli být považováni především supi afričtí (Gyps africanus), supi krahujoví (Gyps rueppellii) a supi kapucíni (Necrosyrtes monachus).

Američtí vědci spolu s kolegy z Keni uvádějí, že v rezervaci Masai Mara za posledních 25 let poklesl počet supů o 50 %. Během stejného období se zvýšil počet dobytka chovaného v okolí rezervace. Hlavní příčinou úbytku supů jsou zřejmě zemědělci, kteří nechávají ležet těla koz otrávená vysoce jedovatým pesticidem karbofuranem (furadanem), jehož používání je v Evropské unii zakázáno. Terčem otrávených návnad mají být lvi a hyeny. Ironií osudu však je, že tato praxe jim může spíš hrát do karet. Pokud se totiž drasticky sníží stavy supů, ubude lvům a hyenám potravní konkurence a jejich počty se budou zvyšovat.

Zdroj: New Scientist, Biological Conservation

autor: redakce ČRo Leonardo