Je solidarita nalevo?

4. leden 2015
Za hranou
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krabice od bot na cestě k dětem

Jak se v dnešním světě projevuje solidarita? Poslední týdny i předcházející měsíce roku 2014 přinesly pár inspirativních příkladů po celém světě. Jak vypadá solidarita v Austrálii, na Blízkém východě a v Česku?

Solidarita bývá často vnímaná jako levicové téma. Označil ji tak mj. politolog Pavel Barša, který v rozhovoru pro deník Právo kritizoval evropské sociální demokracie, které podle něj během minulých pětadvaceti let právě solidaritu ignorovaly.

Některé solidární projevy z poslední doby připomíná pořad Za hranou a zároveň tím ukazuje, že solidární chování zdaleka není jen doménou levice, i když je pro ni charakteristické.

Solidarita po australsku

V souvislosti s útokem psychicky narušeného muže, který zadržoval v kavárně v centru australského Sydney na Martin’s Place dvě desítky lidí, se někteří Australané začali obávat o bezpečí a pohodlí muslimských cestujících v hromadné dopravě. Útočník z kavárny byl totiž také muslim a lidé v Sydney a okolí se báli viktimizace ostatních muslimů. Proto začali nabízet muslimským cestujícím přes sociální síť Twitter doprovázení.

Solidarita mezi českými dětmi se vejde do krabice od bot

Během předvánočního shonu kromě nákupů dárků a obíhání předvánočních slev proběhl také projekt Vánoční krabice od bot. V Česku s ním začal evangelický farář Mikuláš Vymětal. K projektu se rok od roku přidává více lidí, na těchto stránkách najdete např. informace o vánočních krabicích od bot na Plzeňsku.

Krabice od bot na cestě k dětem

Jak to funguje? Jednoduše: děti dají (třeba i za pomoci nebo asistence rodičů) do krabice různé věci, které potom dostanou jiné děti k Vánocům. Z Prahy putovala část krabic např. na Šluknovsko, naopak na Plzeňsku se krabice přesouvaly jen o pár kilometrů nebo ulic.

O Vánocích 2013 nachystaly děti 1500 vánočních krabic od bot. Před loňskými Vánocemi se krabice sbíraly na 23 místech v česku. Více informací najdete třeba tady.

Krabice od bot na cestě k dětem

Solidarita ve Svaté zemi

Na Blízkém východě je pro projevy solidarity mnoho příležitostí. V Izraeli a na Palestinských územích se projevují např. při organizování mírových aktivit. Převážná většina vzniká mezi židy, vysvětluje bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček a uvádí příklad:

„Skupina Rabíni za lidská práva jednak usiluje o dodržování lidských práv všech lidí a jednak poukazuje na to, že v blízkovýchodním konfliktu je zapotřebí dosáhnout míru.“

Jedním z každoročních vrcholů aktivit skupiny Rabíni za lidská práva je ochrana palestinských zemědělců při říjnových sklizních oliv.

„Na západním břehu Jordánu se zemědělcům ve sklizni velmi často snaží zabránit radikální židovští osadníci. Do této situace potom vstupují rabíni – také židé – a pomáhají se sběrem oliv. Ještě důležitější je, že rabíni a další aktivisté jsou přítomní na místech incidentů, pořizují videozáznamy,“ upřesňuje Břetislav Tureček z Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha.

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio