Je Amazonie v ohrožení? Na 95 % Brazilců prezidentu Bolsonarovi tleská, říká etnolog Zelený
Po nástupu nového prezidenta Jaira Bolsonara se v Brazílii mění pořádky ochrany Amazonie i domorodých kmenů. Je jeden z nejrozmanitějších ekosystémů na Zemi v ohrožení?
Etnolog Mnislav Zelený připomíná, že podle brazilské ústavy bylo pronikání na území původních obyvatel vždycky nelegální. „Článek 231 z roku 1988 garantuje indiánům jejich kulturu a území,“ cituje.
Poté, co na nátlak nového prezidenta rezignovala na svůj post Suela Araujová, šéfka úřadu na ochránu amazonských pralesů, se ale podle agentury Reuters Bolsonarovi oponenti obávají usnadnění dalšího kácení.
Indiány prý prezident Bolsonaro přirovnal ke zvířatům, která okupují 15 % území Brazílie.
Celý systém brazilského hospodářství je postaven na extenzivním využívání půdy a agroprůmysl tlačí na to, aby získal nová území, o která mají ostatně zájem i těžaři nebo developeři.
Brazilci jsou spokojení
Mnislav Zelený ale upozorňuje na to, že většina Brazilců jednání pravicového prezidenta vítá. Po 15 letech, kdy v zemi vládla Strana pracujících, s jejímž působením je spojována korupce, jsou prý místní rádi, že se hlava státu chystá zavést pořádek.
Přes veškeré obavy ochránců přírody jsou tedy Brazilci s novou hlavou státu většinově spokojení. „Na 95 % Brazilců mu tleská, protože se konečně zbavili korupční vlády. Ty lidi nezajímá prales – a můžeme si říci, že podobně to nezajímá spoustu politiků, a to i v Evropě – protože důležitý je vždycky ekonomický výnos a příroda je brána na hůl,“ uzavírá Zelený.
Související
-
Jak bude vypadat Brazílie pod prezidentstvím Jaira Bolsonara?
Brazílii, pátý nejlidnatější stát na světě s více než dvěma sty miliony obyvatel, povede od ledna krajně pravicový politik Jair Bolsonaro. Poslechněte si speciál.
-
Bolsonaro slibuje právo a pořádek ve vojenském stylu. Generálové se těší na vysoké vládní posty
Politolog Alfredo Saad-Filho předpovídá, že Bolsonarova budoucí vláda jen zatáhne armádu do politiky a korupčních skandálů a kabinet „se promění v další gang“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.