Jan Vávra: Laskavý přístup ke známému miliardáři

14. červenec 2024

Před několika dny oznámilo Nejvyšší státní zastupitelství, že nenařídí mimořádnou kontrolu v kauze reklamy na Čapím hnízdě. Tím byl definitivně odložen další případ týkající se Čapího hnízda, který byl podle informací z justice závažnější než mediálně sledovaný proces s možným dotačním podvodem.

Na kauzu upozornil německý finanční úřad, když kontroloval jednu z Babišových tamních firem.

Čtěte také

Policie prověřovala podezření, že si na Čapím hnízdě, které bylo v té době ještě rozestavěné, firmy Agrofertu účelově zadávaly reklamu za nadhodnocené částky a mohly se tak dopustit daňových úniků. Měla k dispozici znalecký posudek, který zjistil předražení reklamy o 190 milionů korun.

Nebrala jej však v úvahu a případ dvakrát odložila. Jednou to zrušilo pražské vrchní státní zastupitelství, podruhé už ne. Policie i státní zástupci se řídili posudkem dodaným obhajobou, že nešlo o propagaci, ale o sponzoring.

Zamést problémy pod koberec

Laskavý přístup orgánů činných v trestním řízení k firmám Andreje Babiše kontrastuje s jejich razancí v jiných případech podvodů s fiktivní reklamou. Šlo třeba o akci Daňové kobry s krycím názvem Excize, která byla namířena proti firmám, jež si vystavovaly faktury za fiktivní inzerci na LCD panelech. Výsledkem byla řada obžalovaných a zabavený majetek za desítky milionů.

Podobně byla potichu odložena i kauza korunových dluhopisů Agrofertu, z jejichž nápadně vysokých úroků profituje Andrej Babiš dodnes. K soudu se tak nakonec dostala jen kauza možného dotačního podvodu.

Čtěte také

Ačkoli Evropský úřad pro boj proti podvodům zvaný OLAF konstatoval při získání dotace na Čapí hnízdo podvodné jednání, soudce Šott, který případ rozhodoval, uvěřil tvrzení, že se jednalo o Babišovu snahu rozdělit vlastnictví rodinného podniku spravedlivě mezi členy rodiny, a obžalované dvakrát osvobodil.

Případ teď už podruhé řeší odvolací Vrchní soud v Praze, který již jednou odmítl Šottovy závěry jako neprofesionální a nelogické, což ovšem soudce Šott ignoroval.

Vstřícný postoj orgánů činných v trestním řízení k Babišovým problémům by byl ještě pochopitelný v době, kdy byl premiérem a kdy byli vyšetřovatelé pod silným politickým tlakem. Proč ale policie, státní zastupitelství i někteří soudci zametají kauzy jednoho miliardáře pod koberec i dnes, když v jiných podobných případech postupují tvrdě, zůstává otázkou.

Aura neohrožené bojovnice za spravedlnost

Taková praxe nás nebezpečně přibližuje Ficovu Slovensku a Balkánu obecně. Poslední záchranou spravedlnosti bývají většinou soudy vyšší instance, ovšem pokud se k nim případ vůbec dostane.

V roce 2018 spustil premiér Babiš čistky v policii, čímž její činnost paralyzoval. To se nepodařilo napravit. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, který teď ukončil reklamní kauzu Čapího hnízda, je bývalý vojenský prokurátor, kterého rovněž jmenovala vláda Andreje Babiše.

Jan Vávra

Nad případem ale vykonávalo dohled Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené Lenkou Bradáčovou, ověnčenou mediální aurou neohrožené bojovnice za spravedlnost. Případ sice přímo nedozorovalo, ale mohlo v případě pochybností zjednat nápravu, což se nestalo.

Bradáčová je podle informací médií favoritkou ministra spravedlnosti Blažka na post nejvyššího státního zástupce. Pokud její opatrné našlapování v Babišových kauzách pramení z této možnosti, není to vůbec dobrá zpráva.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio