Jan Klesla: Černá středa pro online giganty

Tablet, ilustrační foto
Tablet, ilustrační foto

S velkým úspěchem přichází i velká zodpovědnost, prohlásila nedávno eurokomisařka Margrethe Vestagerová na adresu největších internetových firem.

Dánská politička má v Bruselu na starosti ochranu konkurence a proslavila se právě tvrdým postupem proti Googlu, Amazonu, či Applu. Ve středu přitom vypršela lhůta, kdy se největší světový vyhledávač mohl odvolat - a také odvolal - proti rekordní pokutě v přepočtu přes 110 miliard korun.

Google vás sleduje, i když mu to zakážete, vyplývá ze zprávy AP

Google

„Google tak moc touží vědět vaši polohu, že ji zaznamenává, i když mu to výslovně zakážete,“ zní první věta zprávy od Associated Press.

Tu mu za nedovolené obchodní praktiky v souvislosti s mobilním systémem Android udělila zkraje léta právě komisařka Vestagerová. A chystá další. Do toho navíc přišla zpráva, že Google zavře svou sociální síť nazvanou Plus. Prý proto, že ji prakticky nikdo nepoužíval.

To je sice pravda. Pravda ale také je, že samotná firma přiznala, že přes technickou chybu z Google Plus mohla unikat osobní data uživatelů. Už tak bojuje v Evropě na několika frontách a zjevně se chce vyhnout dalšímu skandálu. Takovému, jaký zažil Facebook s podvodnou firmou Cambridge Analytica.

Právě největší sociální síť světa zažila také ve středu v Bruselu další černý den. Vlivný výbor europarlamentu odhlasoval výzvu k celoevropskému vyšetřování Facebooku za narušení soukromí až 50 milionů Evropanů.

Ochrana soukromí nás nepálí

Vystoupení jeho šéfa a zakladatele Marka Zuckerberga letos v květnu poslance zjevně neuchlácholilo. Navíc ještě žádají prověření všech sociálních sítí a jejich obchodního modelu založeném na reklamě. Aby se předešlo jejich možnému zneužívání. A v neposlední  řadě volají po zpřísnění pravidel hospodářské soutěže, tedy fakticky po tom, aby se i na tuto oblast zaměřila rázná komisařka Vestagerová.

Lukáš Kovanda: Facebook těžce krvácí. Ale je to silák, v pořádku přežije

Zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook v noci na čtvrtek středoevropského času těžce krvácel. Jeho akcie se na newyorské burze propadaly jeden čas až o 24 procent. Skončily o zhruba 20 procent níž. K propadu došlo mimo běžné obchodní hodiny burzy, kdy jsou po jejím uzavření vypořádávány obchody v rámci elektronického obchodování. To ovšem neubírá na závažnosti „výplachu“.

Facebook má alespoň štěstí, že se skandál Cambridge Analytica provalil těsně než začalo platit proslulé nařízení GDPR. S ním zase spojila jméno naše komisařka Věra Jourová. Se svými tvrdými tresty se stalo postrachem firem v Evropě, a to zcela oprávněně. S ochranou našeho soukromi si totiž hlavu zatím moc nelámaly.

Naopak ulevit byznysu má teď v EU takzvaný volny pohyb dat, které neobsahují soukromé  údaje. Na tom má zase podil česká europoslankyně Charanzová. Zvláště ve světle zapojení našich zástupkyň v Bruselu je škoda, že ochrana soukromí nás v Česku zas tak nepálí.

Rozhodně řádově méně, než v sousedním Německu. Přitom se jasně stala hlavním bojištěm, na kterém se bude rozhodovat o budoucnosti internetu. Jak teď ukazují případy pripad Facebooku a Googlu. Tahle černá středa se týkala každého z nás a rozhodne neni posledni.