Jan Fingerland: Teflonový prezident se nehne

13. únor 2018

Za jiných okolností by Jihoafrická republika žila katastrofální vodohospodářskou situací. Teď ale všechny ostatní problémy odsouvá dosud nevídaná krize politická.

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres (ANC) vyzvala, ať odstoupí z funkce. A to přesto, že Zuma je prezidentem už 9 let a jeho mandát by tak jako tak příští rok vypršel. A Zuma také není žádný diktátor, do funkce byl řádně zvolen a nikdo se neobává, že by se pokusil zůstat u moci pomocí nějakého převratu.

Meze obliby

Potíže se Zumovým přístupem ale ANC považoval za neúnosné. Pětasedmdesátiletý někdejší bojovník proti apartheidu, který strávil deset let ve vězení a další léta v exilu, proslul v nové éře zejména korupcí. Kvůli podezření z rozsáhlé korupce v obchodu se zbraněmi byl v roce 2005 dokonce odvolán z funkce viceprezidenta.

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkce

Když byl o pár let později zvolen prezidentem, stíhání bylo zastaveno. Vloni ovšem soud rozhodl, že Zuma by mohl být opět stíhán. A to tím spíše, že tento politik nebral získání imunity jako šanci pro nový začátek, ale jako příležitost pro rozšíření své dosavadní činnosti.

Předloni byl uznán vinným kvůli financování rekonstrukce své soukromé rezidence za státní peníze, vloni začala policie vyšetřovat jeho zapojení do korupčních skandálů kolem indické podnikatelské rodiny Guptů, která získávala veřejné zakázky v hodnotě stovek milionů dolarů.

Zuma proslul také vášní pro ženy, z nichž některé si vzal, s jinými má nemanželské děti a byl vyšetřován i pro podezření ze znásilnění. Zuma si vysloužil přezdívku Teflonový prezident.

Nedostatečné výsledky

Nic z toho by nemělo takovou razanci, kdyby se Jižní Africe nevedlo špatně. Od Zumova nástupu do úřadu v roce 2009 státní dluh JAR prudce vzrostl a klesla hodnota randu. Jihoafrickou společnost stále trápí zhruba pětadvacetiprocentní nezaměstnanost. To vedlo k tomu, že přestala fungovat jedna z hlavních Zumových zbraní, a to je obliba u řadových Jihoafričanů, kteří oceňovali jeho údajnou lidovost a přímočarost.

Nespokojenost s dlouholetým prezidentem Jacobem Zumou dospěla tak daleko, že ho jeho vlastní strana Africký národní kongres vyzvala, ať odstoupí z funkce

Po období – prý suchopárného – prezidenta Thaba Mbekiho s jeho londýnským vzděláním byl příchod prostořekého Jacoba Zumy jistě osvěžující. Teď už ale mají zábavného prezidenta dost nejen obyčejní občané, ale i Africký národní kongres, který ho vyzval k odchodu. Zuma nemá šanci tento spor vyhrát, protože ho parlament, ve kterém má ANC většinu, může kdykoli odvolat.

Strana už také spořádaně vybrala Zumova nástupce. Prezident se ale rozhodl, že dobrovolně nepůjde a stranickému vedení vzkázal, ať dělá, co chce. Zuma ví, že Africký národní kongres se chce procesu odvolávání vyhnout a možná hraje o čas nebo si vyžádá nějaké ústupky. Sám se prý vyjádří ve středu.

Suchá politika

Krize kolem problematického prezidenta není obvyklá politická krize, protože příchod nezdrženlivého prezidenta přímo vyplýval ze systému, který se po pádu apartheidu ustavil. A možná je ještě něčím zásadnějším, protože je zřejmé, že dosavadní cesta Afrického národního kongresu nebyla úspěšná a neproměnila Jihoafrickou republiku ve stabilní a prosperující stát.

Jan Fingerland

Výmluvným symbolem je i situace v oblasti dodávek vody. Například ve čtyřmilionovém Kapském městě je teď voda na příděl a dávky se stále snižují. Začátkem června se dokonce počítá s úplně suchým dnem, z kohoutku nepoteče nic. Na vině je prý neobvyklé sucho, které vyprázdnilo přehrady.

Někdo by ale také mohl říci, že je to proto, že se stát i radnice nepostarali, aby se proti suchu zabezpečili. Podobné poučení se bude hledat i v otázce volby nejvyššího představitele státu.

Spustit audio