Jan Bednář: Britský ministr obrany rezignoval kvůli sexuálnímu obtěžování
Novým britským ministrem obrany byl ve čtvrtek jmenován dosavadní šéf poslaneckého klubu konzervativců v dolní sněmovně britského parlamentu Gavin Williamson, který ztělesňuje jistě dobrou náhradu za ministra na odchodu.
Jak poznamenal jeden bývalý člen vlády této politické strany, došlo k „rychlé a čisté vládní výměně“ a je třeba se vrátit k rozdělané práci. Ale přesto rezignace dosavadního britského ministra obrany Michaela Fallona stojí za naši pozornost.
Odešel totiž sám, na základě vlastního rozhodnutí a tímto svým krokem zároveň ukončil mnohaletou, vlastně celoživotní a většinou velmi úspěšnou politickou kariéru, kterou začal už v 80. letech jako poslanec. Je to tedy v každém případě překvapení. A proč k tomu došlo?
Dá se říci, že dosavadní britský ministr obrany Michael Fallon se stal obětí velmi zvláštní veřejné kampaně, která má kořeny ve Spojených státech a která se v jeho případě jaksi „převalila“ přes oceán, z Ameriky do Evropy. Souvisí s fenoménem tzv. sexuálního obtěžování a s tím spojeného obviňování, jež může mít v současné době i docela vážné následky.
Měl jen smůlu
Posuďte sami: dosavadní britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval ve středu na svoji funkci kvůli tomu, že v jednom novinovém článku bylo zveřejněno, že před patnácti lety pokládal jedné novinářce při večeři ruku na koleno.
Stalo se to v roce 2002, Michael to uznal a vyvodil z toho důsledky. Ale sama údajně postižená novinářka, bývalá politická komentátorka deníku Sunday Express, paní Julia Hartley-Brewerová, k tomu dnes poznamenala: „Je to opravdu asi nejabsurdnější důvod v celé historii vesmíru, proč někdo ztratil zaměstnání – a doufám, že to není kvůli mně“.
Nicméně Michael usoudil, že se tak veřejně činný člověk chovat nemá a že to, co bylo dříve možné, dnes už přijatelné není a proto odstoupil. Máme-li takové požadavky na členy britské armády, musíme se podle toho chovat i sami, poznamenal ke své rezignaci.
Není asi náhoda, že právě dnes se za případ velice dávného slovního sexuálního obtěžování jedné mladé Američanky musel veřejně omluvit stárnoucí slavný americký herec Dustin Hoffmann a vůbec jsou v poslední době tak zvaně na paškále veřejně známé osoby.
Do politiky ovšem morálka bulvárního tisku zasahuje obvykle méně často a většina podobných skandálů se týká hvězd showbyznisu.
Britský ministr obrany Michael Fallon měl snad jen smůlu, že se k němu tato pozornost obrátila. A reagoval i na britské poměry přemrštěně. A je škoda, že tu aféru neustál.