Jak vypadá "polární grizzly"
Nová studie ukazuje, co se stane v případě, že se hnědý medvěd grizzly dopustí mesaliance se svým polárním příbuzným.
Hnědí medvědi (Ursus arctos) a lední medvědi (Ursus maritimus) jsou dva samostatné druhy, které se od sebe oddělily před 200 000 až 300 000 let. Jejich současná území výskytu se nepřekrývají, protože hnědí medvědi žijí v lesích, zatímco lední medvědi se drží zaledněných území Arktidy. V některých oblastech Kanady a Sibiře ale hnědí medvědi pronikají vysoko na sever, kde se s medvědy ledními mohou setkávat. O tom, že setkání nemusí zůstat bez následků, svědčí kříženec medvěda ledního a hnědého medvěda grizzlyho, který byl zastřelen v Kanadě roce 2006.
Ke křížení obou druhů občas dojde i v zoo. Takový případ se stal v německém Osnabrücku, kde v jednom výběhu chovali samici medvěda hnědého grizzlyho a samce ledního medvěda. Po 24 letech soužití samice v roce 2004 porodila dvojici mláďat, která byla záhy po narození převezena do jiných zoo, aby návyky rodičů nemohly ovlivnit jejich chování. Výsledky jejich studie teď zveřejnil odborný časopis Der Zoologische Garten.
Po fyzické stránce jsou mláďata směskou rodičovských znaků. Jejich velikost se pohybuje mezi velikostí rodičů a mají přechodný typ lebky. Stavba ramen připomíná hnědé medvědy, zatímco dlouhý krk a ocas jsou typické pro medvědy lední. Chodidla připomínají chytrou horákyni - nejsou ani holá jako u hnědých medvědů, ale ani úplně chlupatá, jako u medvědů ledních. Nejzajímavější je však podle zoologů srst obou mláďat. Chlupy medvědů ledních bývají na průřezu duté, zatímco u hnědých medvědů jsou plné a maximálně obsahují drobné dutinky. Mláďata mají na různých částech těla oba typy chlupů.
V jejich chování naproti tomu převládl vliv otcovských genů. Při hrách v bazénu například mláďata dělají předními tlapami pohyby, které lední medvědi využívají při lovu tuleňů. Biologové se teď chystají zjistit, jestli se medvědí kříženci mohou dále rozmnožovat, nebo zůstávají neplodní.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.