Jak sůl brzdí růst rostlin

24. leden 2013
Monitor

Vědcům se podařilo zjistit, jakým mechanismem sůl v půdě brzdí růst rostlin. To je poznatek významný i pro šlechtitele rezistentních odrůd zemědělských plodin.

V zavlažované půdě se často hromadí sůl, která zůstává po odpaření vody. Pro zemědělce může být zasolená půda skutečnou pohromou, protože sůl brzdí růst kořenů rostlin. Vědci z Carnegieho institutu nyní zjistili, že ne všechny typy kořenů reagují na sůl stejně. Nejcitlivější jsou rozvětvené laterární kořeny, které se oddělují od hlavního kořene a rostou horizontálně. Do rostliny čerpají vodu a živiny a zároveň ji ukotvují v půdě.

Experimenty s rostlinami huseníčku (Arabidopsis) odhalily, že přítomnost soli zaktivuje stresové hormony v vnitřní vrstvě kořenové kůry neboli endodermis. Ta funguje jako polopropustná bariéra, která určuje, jaké látky z půdy mohou vstoupit do kořenového systému. Poplach v endodermis má za následek zastavení růstu kořenů a navození klidové fáze. Signalizační molekulou je kyselina abscisová, kterou rostliny produkují právě tehdy, pokud trpí nedostatkem vody nebo tím, že rostou v zasolené půdě. V tomto případě funguje jako stráž, která zastavením růstu chrání rostlinu před nebezpečnými podmínkami.

Zdroj: Carnegie Institution, The Plant Cell

autor: redakce ČRo Leonardo