Jak stromy reagují na horko a sucho?

25. leden 2022

Ve více než padesátce lesů po celé Evropě vědci měřili, co s konkrétními stromy dělá sucho a vysoké teploty. Mezinárodní tým, včetně odborníků z České zemědělské univerzity, k tomu použil unikátní síť automatických měřicích zařízení. Výsledky jejich dat teď prezentuje prestižní vědecký časopis Nature Communications. Co výzkum zjistil o smrtšťování šířky kmene v době sucha, uslyšíte ve Vědě Plus. 

Malá akvária bez filtrace a kruhové nádoby nesvědčí rybám. Odpovědní chovatelé je vyřazují z nabídky a mnoho zemí už je zakázalo. V čem jsou špatná?

Odhalování varianty omikron je podle několika nezávislých studií složitější zejména pro antigenní testy. Proč? I to zkoumají vědci. 

A co by znamenalo zavedení takzvaných hypersonických raket do světových armád? Jejich řízení i obrana proti nim dosahují skoro hranice lidských možností.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.