Jacques Chirac (nejen) o vztazích s Amerikou

26. květen 2003

"Válka, která postrádá legitimitu, tuto legitimitu nezíská jen proto, že je vyhraná." Tato slova pronesl francouzský prezident Jacques Chirac v rozhovoru pro pondělní vydání britského listu Financial Times. Zopakoval tak odmítavý postoj Paříže k Američany vedené válce v Iráku, v jehož důsledku v uplynulých týdnech silně ochladly vztahy mezi Elysejským palácem a Bílým domem.

Nadcházející víkend však nabízí šanci, že se ledy přece jen prolomí. Ve francouzském Evianu totiž v neděli začíná summit států skupiny G 8. Americký prezident George Bush tak vůbec poprvé od vojenského tažení proti režimu Saddáma Husajna vstoupí na francouzskou půdu.

Téma Irák by však podle Chiraca setkání prezidentů a předsedů vlád nejvyspělejších zemí světa dominovat nemělo. Podle francouzského prezidenta je především důležité, aby účastníci schůzky vyslali signál důvěry v růst světového hospodářství. Údajně sílící protifrancouzské nálady mezi Američany se Chirac v rozhovoru snaží bagatelizovat, když říká: "Byl jsem zaskočen vlnou nepřátelství vůči Francii, která vychází z Washingtonu a zarmoutilo mě to. Považuji to však jen za klábosení několika málo lidí, kterému média přisuzují příliš velkou váhu. Upřímně, o spánek mě to nepřipravuje."

Přesto však mají Paříž a Washington na řadu věcí stále odlišný názor. "Naše vize světa je založena na přesvědčení, že válka by neměla sloužit k řešení krizí, pokud je možno použít jiných prostředků," tvrdí francouzský státník a dodává: "V současném světě musíme vždy hledat konsensus. Nemůžeme jednat osamoceně." Spojené státy podle Chiraca vidí svět velice jednostranně: "Ať se vám to líbí, nebo ne, ať si to přejete, nebo ne.Posunujeme se směrem k multipolárnímu světu. V každém případě v něm však budou existovat dva póly: Evropa a Spojené státy, které sdílejí společné hodnoty. V tomto směru nemám žádné obavy," říká Chirac. Zároveň ale připouští, že Washington se stále méně angažuje v dění na Starém kontinentě: "Spojené státy se stále méně zajímají o Evropu. Je to velice zjevné a nemám z toho zrovna radost. Přesto považuji transatlantické spojenectví v následujících 50 letech za nepostradatelné," uvádí francouzský prezident.

Během rozhovoru přišla řeč i na památnou ostrou reakci Jacquese Chiraka na tak zvaný Dopis osmi, který podepsali představitelé východoevropských zemí: "Kandidáti na členství v Evropské unii musejí akceptovat, že existují určitá pravidla, která je nutné dodržovat. Zmíněný dopis s námi ani nekonzultovali a my jsme se o něm dozvěděli z novin. Ale to je už uzavřená kapitola," dodává francouzský politik pro Financial Times.

Pokud by se náhodou o víkendu v Evianu obloha nad americko-francouzskými vztahy nevyjasnila, zcela jistě se obloha vyjasní o pár set kilometrů dál, v ruském Petrohradu. Ve stejnou dobu tam totiž bude probíhat summit Evropské unie a Ruska a oslavy třísetletého výročí založení města. A ruský prezident Vladimír Putin rozhodně nic neponechal náhodě, ani počasí - podle pondělního vydání britských Timesů má na příkaz prezidenta do vzduchu vzlétnout několik letounů s geofyziky na palubě, kteří budou na povely meteorologů vystřelovat do mraků kapsle se suchým ledem. Ty způsobí, že do 15 minut se mraky laicky řečeno "vyprší" a to ještě předtím, než doputují nad Petrohrad. Přední světoví státníci v čele s Georgem Bushem se tak mohou těšit na jasné nebe bez mráčků. Jejich ruský kolega Putin totiž zjevně poroučí větru i dešti...

autor: Šárka Daňková
Spustit audio