Izraelský atentát na vůdce Hamase šajcha Jasína

23. březen 2004

Izraelská armáda v pondělí při cíleném útoku zabila vůdce organizace Hamas šajcha Ahmada Jasína. Tento zakladatel Hamasu šajch bývá ve světových sdělovacích prostředcích nazýván duchovním vůdcem této organizace, ale pro Izrael byl symbolem islámského fundamentalistického terorismu, který měl na svědomí stovky životů.

Byl druhým nejvýznamnějším palestinským předákem po Jásiru Arafatovi a pro Palestince představoval uctívanou modlu a symbol, inspiraci k boji proti Izraelcům a útěchu při krvavých činech proti nim, které inicioval a ospravedlňoval.

Narodil se v roce 1936 ve vesnici nedaleko dnešního izraelského města Aškelon, ale po vyhlášení Státu Izrael v roce 1948 jeho rodina odešla do pásma Gazy, kde Jasín vyrostl v uprchlickém táboře. Ve dvanácti letech po sportovním úraze ochrnul a zůstal nadosmrti upoután na invalidní vozík. Vystudoval islám na univerzitě v Káhiře, kde také vstoupil do radikálního náboženského Muslimského bratrstva. Za svou činnost byl vězněn už v Egyptě i později v Izraeli. Zde byl pak v roce 1989 odsouzen na doživotí za vraždy, ale v roce 1997 jej Izrael vyměnil za dva agenty Mosadu s Jordánskem.

Jasín založil Hamas v polovině osmdesátých let jako skupinu odmítající jakýkoli mír s Izraelem. Ten však dodnes zároveň funguje jako dobročinná organizace, která poskytuje lékařské, humanitární a vzdělávací služby desetitisícům palestinských rodin. Tím Jasín vytvořil podmínky pro politickou podporu Hamasu dávno předtím, než jako další prostředek ozbrojeného boje proti Izraeli vymyslel sebevražedné útoky na civilisty. Právě Hamas a jeho hlavní mozek Jasín spáchali ty nejkrvavější atentáty v izraelských restauracích, hotelech a diskotékách.

Jasín byl bez nadsázky nejvýznamnějším teroristickým vůdcem, který proti Izraeli vedl otevřenou a zákeřnou válku. Netajil se tím, že bude Izraelce vždy a všude zabíjet a že jeho životním cílem, a tedy oficiálním cílem Hamasu, je zničení židovského státu. Hamas nebojuje za osvobození obsazených území a samostatnou Palestinu, ale za totální vyhlazení anebo vyhnání všech Židů z Blízkého východu a za zřízení islámského státu na místě dnešního Izraele. Jeho politickou taktikou je terorismus, a proto dnes figuruje jako teroristická organizace na seznamu řady zemí, včetně Spojených států.

Vzdělávací činnost a vděčnost chudých obyčejných Palestinců za sociální péči Jasínovi umožnila manipulaci s jejich psychikou, názory, životními postoji i náboženským cítěním. Právě Jasín, studovaný znalec islámu a zbožný muslim, toto náboženství zneužil, překroutil a "našel" v něm argumenty, kterými opodstatňoval nejen vraždy izraelských civilistů, ale i vlastních lidí, kteří je prováděli. Cynicky posílal na smrt nejen muže, ale i ženy a děti a za jejich sebevražedný čin je velebil jako mučedníky a hrdiny a sliboval jim, že přijdou do nebe. Tento skoro slepý, nepohyblivý a chronicky nemocný stařec sice konkrétní teroristické útoky osobně neplánoval ani neprováděl, ale byl za ně zodpovědný stejnou měrou ideologie, jako je Usáma bin Ládin zodpovědný za útoky Al-Kajdy. Dokázal dát významnou roli islámskému fundamentalistickému hnutí a udělat z něj militantního a dnes velmi obávaného soupeře palestinské samosprávy.

I když v Izraeli málokdo pochybuje, že si Jasín smrt zasloužil, různí se názory na to, zda měl, či neměl být zlikvidován při cíleném útoku. Izraelci s tím podle průzkumu deníku Maariv souhlasí z 61 procent, zatímco 21 procent atentát neschvaluje. Pravicová reprezentace státu tvrdí, že Jasínovo zavraždění je součástí vládní politiky v rámci války proti Hamasu a že jeho likvidace rozvrátí infrastrukturu a vedení této organizace. V izraelských médiích se objevil i názor, že včerejší operace má před plánovaným stažením z pásma Gazy mocensky oslabit Hamas, který usiluje o kontrolu nad touto oblastí. Izraelská levice je přesvědčena, že Jasínova násilná smrt pouze vyvolá obrovské a zbytečné krveprolití.

Pravdu mají nepochybně obě strany. Izraelští analytikové soudí, že Jasín nemá adekvátního nástupce, a očekávají, že ve vedení Hamasu nastane vakuum. Jeho smrt však jistě zvýší popularitu této organizace, a ještě víc oslabí palestinskou samosprávu v čele s Jásirem Arafatem, ale také umírněné palestinské politiky. To by naopak Izraeli neprospělo, protože pokud by Hamas získal v samosprávě rozhodující vliv, mohl by se i její politickou strategií stát terorismus a jejím politickým cílem nikoli mírová jednání s Izraelem, ale jeho zničení. Izraelští i palestinští politologové se shodují, že na autonomních územích vzroste anarchie a chaos. A zcela jistě se nemýlí ani umírněná izraelská levice, podle které za Jasína draze zaplatí životem řada izraelských občanů. Pomstu za jeho smrt včera shodně přísahaly všechny palestinské teroristické organizace.

autor: gzb
Spustit audio