Ivan Hoffman: Novoroční projev

29. prosinec 2021

Už dlouho jsem nespokojený s vánočními a novoročními projevy. Rozhodl jsem se proto postupovat podle mého oblíbeného anglického přísloví: Chceš-li, aby něco bylo uděláno dobře, udělej si to sám. Míním se oslovit projevem nestárnoucím, který nebude třeba v budoucnu měnit. Budiž to projev stručný, aby se u něj neusínalo, a vše ať se v něm vyřeší z jedné vody načisto.

Půjdu si v tom projevu po srsti, ale současně si nebudu brát servítky. Bez jistého patosu se novoroční projev neobejde, ale aby to nebyl kýč, budu se držet zpátky. Musí to být projev upřímný, nebojácný, protože na co jsem alergický, je plytké, alibistické tlachání.

Čtěte také

Z druhé strany určitě nebudu tlačit na pilu a nebudu si vymývat mozek. Důležité je také neplácat se po rameni, nelhat si do kapsy a nemalovat čerta na zeď.

Vhodně použité citáty novoročnímu projevu uškodit nemohou. Například: Aby pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí, musíme si uvědomit, že tato země je naše. V mém projevu budu vyzván k převzetí odpovědnosti za to, čemu občané uvykli pasivně přihlížet, jako je nespravedlivost, nerovnost a bída. 

Pod hvězdami na louce

Přísně budu po sobě chtít, abych bránil svobodu slova před bojovníky s dezinformacemi, abych bránil přírodu proti zeleným mozkům a demokracii před liberály. 

Čtěte také

Vyzvu se k inventuře důsledků zásadních rozhodnutí, učiněných před lety politiky, tedy mými zastupiteli. Nejspíše po sobě budu chtít, abych se v závazném celonárodním referendu vyjádřil k členství v EU, v NATO, v OSN, v OECD či v Mezinárodním měnovém fondu.

Vážně také zvažuji, zda se nevybídnu k účasti na referendu o změně režimu. Otázka by mohla znít: Je kapitalismus požehnání, jež je třeba střežit jako oko v hlavě, anebo je to nešvar, se kterým je třeba rázně zatočit?

Ivan Hoffman

Stěžejním bodem mého novoročního projevu ale bude výzva k zdravému životnímu stylu. Zazní v něm, že je třeba vyhýbat se průmyslově vyrobeným potravinám a alkoholu a že není nad procházku lesem. Můj novoroční projev pak určitě bude končit přáním dobrého počasí. 

Pokud jde o načasování, naslouchat svému novoročnímu projevu míním krátce po půlnoci na Nový rok a to pod hvězdami na louce, ze které shlížíme do údolí ozářeného ohňostroji.

Autor je komentátor Deníku

autor: Ivan Hoffman
Spustit audio