Ivan Hoffman: Jarní úklid

12. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nová branka
0:00
/
0:00

Zní to jednoduše: projít po pozemku a rozhlížet se jakoby cizíma očima. Jako na návštěvě, kdy u druhých vidíme nepořádek, kterému domácí uvykli. Takže ho nevidí. A co oči nevidí, to srdce nebolí. Zkušenost ovšem říká, že kdo žije v nepořádku, žije nepořádný život. Proto ten duchovní imperativ: zachovejte pořádek, řád a pořádek zachová vás!

Jaro je příležitostí opravit nářadí. Uvázat stromky, co se klátí ve větru i s tyčkami, jež jim měly být oporou. Zbavit se rezavého barelu. Smotat zahradní hadice. Posbírat kbelíky u míchačky. Uklidit prkna, kvůli kterým nelze sekat trávu u plotu. A nahradit konečně provizorní kari síť v ohradě regulérní brankou.

Čtěte také

Z jedné vody načisto se pak hodí jarně si uklidit taky hlavu. Srovnat si priority se tomu říká. Připomenout si, co je důležité. Udělat si seznam, co už nebudu řešit. Červeně si podtrhnout, čím se nenechám vytočit a co si naopak nenechám líbit.

Uklizený pozemek a nové stromy

Ideální je samozřejmě pečovat o uklizenou mysl průběžně. Hledět být z těch „dobrých“, jak o nich Franz Kafka říká, že kráčejí vyrovnaným krokem, zatímco ostatní kolem nich tančí dobové tance. Ale víme, jak je tomu s ideály.

Čtěte také

Nepořádek vzniká v hlavě stejně záludně jako na pozemku. Kdejaká deviace se stane stereotypem jenom z lenosti uklidit ji tam, kam patří.

V lepším pořádku bývají hlavy otevřené. Logicky, protože člověk je příběhem s otevřeným koncem. Nikým si nemůžeme být definitivně jisti a nikoho nelze jednou provždy odepsat. Dobří selhávají, syčáci se polepšují, chytří nevysvětlitelně zblbnou a z notorického pitomce vypadne pravdivé moudro. Na nic z toho není připraven dogmatik s hlavou pečlivě zabedněnou.

Ivan Hoffman

Jen na uklizeném pozemku se hodí sázet nové stromy a keře. Několik příštích ušlechtilých jehličnanů mi zde netrpělivě přešlapuje v kontejnerech, než jim upravím vyhlédnuté stanoviště.

Rád bych řekl, že je tomu tak i s hlavou. O nějakých nových, progresivních myšlenkách, co by mi netrpělivě přešlapovaly v mysli, ale nevím nic. Snažím se tedy nemít nepořádek v těch starých.

Autor je komentátor Deníku

autor: Ivan Hoffman
Spustit audio