Ivan Binar: Bílá vrána

29. červenec 2021

Na louku v ohbí řeky přistálo hejno vran. Čiperně se rozběhly po trávníku, pustily se do hledání něčeho do zobáčku. Jedna z nich byla bílá. Nelišila se od ostatních tvarem těla ani způsoby, jenom zbarvením. 

Došlo u ní k poruše tvorby pigmentu, který pohlcuje ultrafialové paprsky a chrání buňky před poškozením. Postihuje to všechny živočichy i rostliny, taky lidem se to stává. 

Čtěte také

V subsaharské Africe panuje přesvědčení, že části těl albínů obsahují magické síly a že lektvary z nich připravené přinášejí úspěch, moc a bohatství. A to může mít fatální následky.

Bílá vrána je symbolem odlišnosti, označením čehosi podivného, nepatřičného. Ale i černé vrány se od sebe liší, každá je trochu jinačí, jen to pouhým okem nepoznáme, ani nás nenapadne mezi vranami hledat rozdíly. 

Také my, lidé, jsme každý jinačí: někdo je mrňavý, na někom si příroda materiálem zahýřila, někdo má nohy do iks, jiný do o, taky rovné bývají. 

Názory si vytváříme sami

Už jsme se tak narodili a nedá se s tím hnout. A co by někdo dal za pět centimetrů navíc… Kolik milionů musely stát pošetilého Michaela Jacksona všechny operace a procedury, kterými prošel, aby vypadal podle svých představ. A kdoví, jestli se mu to povedlo a zdali byl spokojený!

Čtěte také

V dětství jsem zažíval cosi z údělu bílé vrány na vlastní kůži. Bylo to kvůli zrzavým vlasům. Jako by se to tenkrát nesmělo. Byli jsme v poválečné Opavě jenom dva tímto způsobem podivní: já a naše Hanka. Kdykoli jsme přišli mezi neznámá děcka, hned se ozvala potupná říkanka:

Zrzi, zrzi co tě mrzí,

ta zrzavá palice.

Podívej se do zrcadla,

vypadáš jak opice!

Než posměváčci pochopili, že to nikam nevede. Pak si na ty zrzky zvykli. S klukem, který na mě plivl přes plot, jsem se po čase docela skamarádil.

Každý jsme jiný nejen z venku, také uvnitř se lišíme: inteligencí, nadáním, způsobem myšlení a vzděláním, temperamentem, schopnostmi; tím, co jsme dostali do vínku, i tím, čemu jsme se naučili. A je to dobře, co by to bylo za svět, kdybychom byli všichni stejní...

Ivan Binar, spisovatel a překladatel

Nemůžeme za to, čím nás příroda vybaví. Ale názory si vytváříme sami a činů se dopouštíme z vlastního rozhodnutí. Je proto zavrženíhodné, když prezident evropského státu prohlásí, že transgender lidé jsou mu bytostně odporní. Jako by se pro svoji orientaci sami rozhodli, jen aby ho dopálili.

Autor je spisovatel

autor: Ivan Binar
Spustit audio