Iva Tereza Grosskopfová: Nestačí být jen hodný

9. květen 2024

Nicolas Winton mladší řekl o svém otci, který za druhé světové války zachránil před jistou smrtí 669 převážně židovských dětí, že nikdy nepřijal neochotu nebo to, že systém něco nedovoluje. Vždy našel řešení. Winton mladší vidí problém většiny lidí v tom, že namísto aby něco zkusili, rovnou říkají, že to nejde. 

Se svým otcem se prý v posledních letech hodně bavil o tom, co je v životě důležité. Letos, 2. února, za přítomnosti Wintonova syna a vnuka i čtyřech Wintonových dětí a jejich příbuzných, proběhla v pražské Lucerně slavnostní premiéra anglického životopisného filmu „Jeden život“, tedy příběhu Nicolase Wintona.

Čtěte také

Velice dobře zpracovaný Wintonův příklad znovu připomíná, že každý můžeme být, a dokonce máme být, svou nejlepší variantou. Winton vždy zdůrazňoval, že „nestačí být jen hodný, ale dělat dobré věci…“

Jeho příběh bezesporu ukazuje, že všichni máme možnost v místě, kde jsme, uplatnit svou jedinečnost i lidskost a inspirovat originalitou. Dovolím si dodat, že to je patrně jeden z důvodů, proč tu jsme. V České republice žijí poslední dvě Wintonovy děti – Jiří Kafka, který letos v květnu oslaví sto let, a 92letá Zuzana Marešová. S oběma jsem měla možnost strávit několik hodin a ráda jim naslouchala.

Co dáme, to se nám vrátí

Zde je jen malý střípek toho, co jsem slyšela. Zuzana Marešová se přistěhovala do pražského domu před 43 lety. Naproti domu je autobusová stanice a ona si všimla, že lidé čekající na městskou dopravu vypadají naštvaně nebo odevzdaně, ale nesmějí se. Rozhodla se, že to pomůže změnit. Začala se na ně usmívat.

Čtěte také

Nejdřív se nedělo nic, lidé se spíš odvraceli nebo nereagovali. Ale ona to dělala každý den. Věřila tomu. A výsledek? Jednoho dne se to zlomilo. Když přicházela na stanici, lidé se na ni začali usmívat. A Jiří Kafka? Nikdy se nezatěžoval zbytečnými myšlenkami a to mu dovolilo zvolit v životě vždy tu nejlepší variantu. Jeho oči jsou i ve sto letech jasné a přístup k životu optimistický.

Zuzana Marešová pochopila a v praxi žije, že co dáme, to se nám bohatě vrátí. A Jiří Kafka ukazuje, že síla srdce je podstatnější než taktiky rozumu, který nás často vede oklikami ke strachu a smutku ze ztráty jistot, které stejně neexistují. Živý život jde vždy odvážně vpřed, což dokládá i Wintonův příklad a příběh českých Wintonových dětí.

Autorka je publicistka a dokumentaristka

autor: Iva Tereza Grosskopfová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.