Iva Pekárková: Kdo za to může?

6. srpen 2024

Útočníka, který zabil tři malé holčičky v Southportu na hodině tance s tématem Taylor Swift a zranil řadu dalších dětí a dospělých, v novinách charakterizovali jen jako 17letého adolescenta z nedaleké vesnice. Obyčejně se z novinových zpráv nedozvíte nic o barvě, náboženství či původu útočníka. Tentokrát ale žurnalisté nečekaně poskytli informaci: byl to chlapec narozený v Liverpoolu rodičům původem z Rwandy.

To vzhledem ke složení obyvatelstva ve Rwandě a taky šílenému masakru, ke kterému tam došlo v roce 1994 a po kterém řada západních zemí udělila azyl mnohým Rwanďanům, s největší pravděpodobností značí, že je to potomek azylantů s nebílou barvou pleti.

Čtěte také

Téhle informace využila britská krajní pravice. V několika městech, právě těch, ve kterých bydlí řada žadatelů o azyl, propukly nepokoje.

Podle britského premiéra Keira Starmera putují rozdmýchávači nenávisti z města do města, nejsou to místní. A experti soudí, že jich jsou spíš desítky než stovky. Dokážou ale pěkně znepříjemnit život místním i policii. A v mnohých žadatelích o azyl vyvolat přesvědčení, že pro ně Británie není bezpečná.

Pár dní po vraždách soudce rozhodl, že se veřejnost smí dozvědět jméno podezřelého, přestože je mu teprve 17. Odůvodnil to tím, že Axel Rudakubana bude mít za pár dní osmnácté narozeniny.

Čtěte také

Rozhodnutí poskytnout informaci o útočníkovi souvisí ale i s tím, že zločinu využily ruské dezinformační služby, které šířily lži o tom, že útočník byl žadatel o azyl jménem Ali Al-Shakati, kterého sledovala MI6 a byl duševně nemocný.

17letého Axela Rudakubanu MI6 nejspíš nesledovala, nebyl žadatelem o azyl a s největší pravděpodobností o jeho duševních či osobnostních problémech nikdo nevěděl. Dopustil se strašného zločinu a my se možná nikdy nedozvíme, proč.

Čí je to vina?

A tak řada z nás aspoň spekuluje, kdo za to může. Může za to letní horko, kvůli kterému byly podle zpráv dveře taneční školy, obyčejně zamčené, otevřené, takže útočník mohl snadno proniknout dovnitř? Může za to Félicien Kabuga, rwandský businessman, který genocidu roku 1994 financoval?

Čtěte také

Můžou za to útočníkovi rodiče, kteří ho – co my víme – špatně vychovali? Škola, která si nevšimla, že má tichý chlapec velké problémy? Jeho spolužáci, kteří se s ním nechtěli kamarádit? Může za to populární zpěvačka Taylor Swift a ostatně i celý kult slávy, kterým se nakazila celá zeměkoule?

Může za to zahnutý kuchyňský nůž, kterým útočník vraždil? Anebo dekadentní, prohnilá západní společnost, která připustí, aby se něco takového stalo?

Iva Pekárková

Já osobně se domnívám, že za to může Axel Rudakubana, aspoň v případě, že ho psychiatři neprohlásí za tak duševně nemocného, aby nebyl schopen rozeznat dobro od zla.

Určitě se mu v životě stala spousta nehezkých věcí, ale to se stane snad každému z nás, a přece většina z nás nevraždí. Můžete se mnou polemizovat, třeba mě přesvědčíte, že Axel za to nemůže, tímhle si nejsem tak docela jistá.

Ale že za tyhle vraždy opravdu, opravdu nemůžou dnešní žadatelé o azyl v Anglii, o tom nemůže být pochyb.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.