Inovační výlet -

24. červen 2010

i tak někteří pozorovatelé pojmenovávají tuto cestu ruského prezidenta za oceán. Dva dny v Kalifornii Medveděv rozhodně nestrávil jen proto, že by snad byl nějakým obdivovatelem tamního populárního guvernéra Arnolda Schwarzeneggera (i když na druhé straně svému hostiteli na západním pořeží USA rád připomněl, jak oblíbený je ze své předešlé herecké kariéry mezi ruskými diváky akčních filmů. To však byla jen možná poněkud nemotorná a křečovitá konverzační zdvořilost…

0:00
/
0:00

Mnohem důležitější byla návštěva dnes již legendárního Silicon Valley. Letmo připomeňme, že Dnes je Silicon Valley světovým centrem počítačového a technologického průmyslu – kdo není v Silicon Valley, ten prakticky neexistuje. Pozemky na nejlukrativnějších místech stojí tolik, co na newyorském Manhattanu. Ruský prezident sem zamířil proto, že jeho země chystá vybudovat podobné centrum vysokých technologií ve Skolkovu nedaleko Moskvy. Není proto divu, že při této emblémové návštěvě centra současných amerických špičkových technologií Dmitrij Medveděv doslova prohlásil: „Nepřijeli jsme si sem jen pro příklady, hodné následování. Očekáváme, že američtí odborníci s našimi naváží přímou a především plodnou spolupráci.“
Ostatně, že jde o státní návštěvu, plnou symbolů dobré vůle, dokládá ještě jedna zajímavá událost v Kalifornii: Známý ruský oligarcha a předseda rady ředitelů průmyslové skupiny Renova Viktor Vekselberg podepsal s guvernérem Schwarzeneggerem smlouvu, na jejímž základě tento ruský stavební gigant na vlastní náklady obnoví pevnost Fort Ross na kalifornském pobřeží. Tu roku 1812 založil vologodský kupec Kuskov a jejím posláním bylo hájit zájmy tehdejších ruských přistěhovalců na severoamerické tichomořské pobřeží. Pevnost, kde žilo až 260 Rusů, v roce 1850 po připojení Kalifornie ke Spojeným státům sice zanikla, ale dodnes je živou či ještě spíše čerstvě oživovanou připomínkou někdejší rusko-americké vzájemnosti…
Dnešní setkání Dmitrije Medveděva s Barackem Obamou v Bílém domě by rovněž mělo klást důraz především na hospodářskou spolupráci. Jak napsaly dnešní New York Times, neočekávají se tu žádná převratná prohlášení – spíš klidný, konstruktivní dialog, který by již mnohokrát zdůrazňovaný reset politických vztahů doplnil i intenzivnější ekonomickou spoluprací.
Jako příklad viditelně lepších vztahů mezi oběma nedávnými světovými rivaly je ve Spojených státech chápán dubnový podpis nové smlouvy o strategických útočných zbraní, ruský souhlas s tvrdou rezolucí o Iránu a také zdrženlivost obou zemí během krize v Kyrgyzstánu, kde mají obě země své vojenské základny. Jak praví jeden dnešní americký komentář, ještě před nějakými dvěma lety by podobné kyrgyzské události byly považovány málem za tichou rusko-americkou konfrontaci. A jak se zdá, i v Rusech Obama budí mnohem větší důvěru než jeho předchůdce George Bush.
Ekonomický ráz této Medveděvovy cesty na severoamerický kontinent stvrdí jeho účast na kanadském summitu skupin G8 a G20. Spojené státy by se při této příležitosti mohly za Rusko přimluvit v otázce jeho dlouho odkládaného přijetí do organizace světového obchodu. Dnes je totiž Ruská federace jediným členem obou světových „géček“, který členem WTO není…

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.

autor: ldo
Spustit audio