Hygienička: Část lidí v Ostravě povinně naočkujeme proti žloutence. Už před povodní tu bylo ohnisko
Po záplavách se lidé nemusí vypořádávat pouze se škodami, které způsobila voda, ale také s hrozícími nemocemi, jako je žloutenka. „Nejlepším způsobem, jak se chránit, je používat ochranné pomůcky a umývat si ruce,“ doporučuje ředitelka Moravskoslezské krajské hygienické stanice Zuzana Babišová ve vysílání Českého rozhlasu Plus. Na některých místech bude také nařízeno očkování proti žloutence.
Povodeň se dotkla i vaší stanice. Jak teď fungujete?
Dnes už pracujeme v běžném provozu, nicméně mohu potvrdit, že dva pracovní dny jsme byli přímo v Ostravě ve své činnosti omezeni.
Do jaké míry v zaplavených oblastech v Moravskoslezském kraji hrozí, že se můžou šířit některé nemoci?
Skutečně můžu potvrdit, že to riziko není vyloučené. Proto jak ministerstvo zdravotnictví, tak krajská hygienická stanice mají na svých stránkách mnoho dokumentů, jak infekčním nákazám předcházet. Jsme v kontaktu s občany a vydáváme celou řadu doporučení. Jsme na tu situaci připraveni a vše monitorujeme.
Čtěte také
Ta hlavní doporučení jsou jaká?
Apelujeme na občany, aby při kontaktu se záplavovou vodou a bahnem vždy používali ochranné prostředky, jako jsou holínky, gumové rukavice a ochrana dýchacích cest. To jsou ty cesty, jak může dojít k nákaze.
A je takových pomůcek dost?
Tuto situaci neumím úplně vyhodnotit. Ale kraj a jednotlivé obce i řada dobrovolnických organizací pořádají sbírky a mám za to, že ano.
Očkování zčásti povinné
Ministerstvo zdravotnictví před dvěma dny uvedlo, že v zaplavených oblastech chystá dobrovolné očkování proti žloutence typu A. Jak je na tom váš kraj?
Náš region, konkrétně město Ostrava, je v tom specifický. Budeme přistupovat k mimořádnému očkování s ohledem na to, že máme ohnisko žloutenky v jedné městské části Ostravy.
Tito lidé byli evakuováni zhruba z 25 ulic do jednotlivých evakuačních a ubytovacích center. A proto s ohledem na předejití šíření nákazy vydáme opatření hygienické stanice, které těmto osobám nařídí podrobit se očkování.
U kolika lidí se potvrdila žloutenka?
Pokud jde o potvrzení žloutenky, tak nová ohniska nákazy v současné době neevidujeme. Ale máme osoby podezřelé z nákazy.
Čtěte také
Komu byste tedy doporučila, aby se nechal očkovat proti žloutence?
Je třeba si uvědomit, že ta záplavová voda, ve které se teď občané pohybují, může být plná různých exkrementů a mrtvých zvířat. Z toho vyplývají rizika.
Proto apelujeme na hygienická opatření, jako je umývání rukou a používání hygienických pomůcek. Žloutenka je totiž takzvaně nemoc špinavých rukou. Takže to základní doporučení je: umývejte si ruce.
A kdy by očkování mohlo začít?
Očkování budeme nařizovat v příštím týdnu. Bude to vyvěšeno na naší úřední desce a potom na úřední desce toho obvodu, kde se to očkování bude provádět.
Vy říkáte nařizovat, ale tím myslíte nařízení dalším úřadům. Ne lidem, protože bude dobrovolné, chápu to správně?
Ne. Nejedná se o nařízení úřadům. Ale určité kohortě osob, které pobývaly v zasažené oblasti, kde víme, že bylo ohnisko žloutenky.
A jelikož byly tyto osoby přemístěny do společných místností, kde jsou snížené hygienické podmínky, tak je třeba, aby byly chráněny před případnou možnou nákazou. Není totiž vyloučeno, že mezi nimi nemůže být bezpříznaková osoba se žloutenkou.
Studny počkají
Kdy začnete po záplavách testovat studny, jestli jsou nezávadné?
Odběr vzorku ze studny má smysl až s určitým časovým odstupem, až klesne voda a až bude studna řádně sanována. To tedy není horizont dnů, ale spíše týdnů. Podle mých informací budou kapacity laboratoří dostatečné.
Jak se daří dopravovat chybějící léky do zasažených oblastí?
Krajská hygienická stanice tuto záležitost nezajišťuje, to je v kompetenci integrovaného záchranného systému.
Nemáte informaci, že by se třeba nějaké léčivo nedostávalo?
Nemáme tuto informaci.
Související
-
Člověk v tísni vybral po povodních už 100 milionů. Snad se částka zdvojnásobí, doufá ředitel sekce
„Doufáme, že se částka aspoň zdvojnásobí, abychom měli s čím pracovat. Zdá se to jako velká částka, ale když to vydělíte počtem lidí, není to tak moc,“ dodává Jan Mrkvička.
-
Menší pojistné události vyřizujeme hned, zní z pojišťoven. Pojištěné škody atakují 17 miliard
Přes 19 tisíc pojistných událostí za dvě miliardy korun zaznamenaly pojišťovny od lidí z oblastí zasažených povodněmi. Škody podle Slabejové odhad 17 miliard nepřesáhnou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.