Hyeny se chechtají. A my víme proč

1. duben 2010

Chechtot hyen pomalu přichází o své magické kouzlo. Zvuky, které se linou nad noční savanou, už nejsou jen tajemnými výkřiky, ale souborem informací o věku a společenském postavení “rozchechtané” hyeny.

Africké hyeny skvrnité (Crocuta crocuta) žijí v klanech o velikosti 10 až 90 zvířat. Klany jsou matriarchální a tvoří je samci i samice. Obě pohlaví mají vlastní hierarchii, ale i ty nejníže postavené samice jsou nadřazené samcům. Hyeny jsou aktivní v noci, kdy také loví. Osamělá hyena dokáže skolit pakoně, ale při lovu zeber se klan spojí a loví organizovaně. Při společném lovu i sdílení ulovené kořisti se hyeny dorozumívají širokou škálou hlasových projevů. Nejnápadnější je typický hyení “chechtot”, který se v africké noci nese na kilometry daleko. Francouzsko-americký tým zoologů hlasovou komunikaci hyen studoval na klanu 18 jedinců, který žije ve výzkumné stanici v kalifornském Berkeley a má stejnou hierarchii jako u hyen z africké přírody. Vědci nahrávali chechtot jednotlivých hyen a provedli jeho zvukovou analýzu. Jak se od sebe hlasy jedinců liší, můžete sami posoudit na nahrávkách čtyř hyen, které se jmenují Ursa, Kombo, Winnie a Kadogo.

Charakteristiky zvuku, jako je tón a frekvence, vědci přiřazovali jednotlivým zvířatům, jejich sociálnímu statusu i situaci, ve které se chechtot ozýval. Zjistili, že tón chechtání vypovídá o věku zvířete, zatímco variace ve frekvenci zvuku přinášejí informaci o společenském postavení hyeny a o tom, jestli se v dané situaci projevuje dominantně nebo je naopak v pozici podřízeného. Chechtot hyeny může být i známkou frustrace a žádostí o podporu. V přírodě se to projevuje například tehdy, když se ulovenou kořist hyenám snaží uloupit lvi – což je na afrických savanách běžná situace. Osamělá hyena nemá šanci, ale skupina jedinců, kteří vyslyšeli chechtavé volání o pomoc, může lvy otravovat natolik, že kořist raději hyenám zase vrátí.

Zdroj: BMC Ecology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.