Hudba zesiluje účinky drog

24. září 2010

I malá dávka drogy extáze může mít na mozek velmi razantní účinek, pokud je provázena hlasitou hudbou. Naznačují to výsledky výzkumu italských biologů, které opět oživily diskuse o tom, jak vážně mohou drogy poškodit mozek těm, kdo je užívají.

Extáze, pro kterou mají chemici složitý název 3,4-metylendioxy-N-metylamfetamin, vyplavuje z mozku velké množství serotoninu a vyvolává tak v uživatelích pocit euforie, síly a pohody. Mnozí z návštěvníků nočních klubů a diskoték si extází vylepšují náladu a jsou obvykle přesvědčeni, že mají drogu pod kontrolou. O tom, jak nevypočitatelný může efekt extáze být, svědčí výsledky pokusů italského týmu vědců vedených Michelangelem Iannonem z Neurologického ústavu v Catanzaru.

Iannone píchl pokusným potkanům extázi a pak jim pouštěl monotónní zvuk o síle odpovídající nejvyšší povolené hranici hluku v italských nočních zábavních podnicích. Zároveň vědci měřili potkanům aktivitu mozku. Ohlušující rámus měl na "zdrogované" potkany překvapivé účinky. Malé a jinak celkem neúčinné dávky extáze dokázaly v kombinaci s hlukem nabudit potkaní mozek tak, jak to v tichu dokáže jen "koňská" dávka drogy. Hluk zvýšil účinky drogy za hranici, kdy už začíná poškození nervových buněk mozku. "Neškodná" dávka extáze tedy napáchá v hlučném prostředí na mozku pěknou paseku. Přímo děsivé "přebuzení" mozku pozorovali vědci u potkanů, kteří dostali velkou dávku extáze a navíc byli vystaveni hluku. Tato zvířata měla výrazně změněnou aktivitu mozku ještě pět dní po pokusu. Účinky stejně velké dávky drogy podané v tichu odezní již druhý den. Výsledky studie přinesl vědecký časopis BMC Neuroscience.

Michelangelo Iannone je přesvědčen, že hlasitá hudba v nočních klubech a na diskotékách má na lidské konzumenty extáze stejný účinek jako hluk na zdrogované potkany. To je zřejmě důvod, proč je extáze mezi návštěvníky koncertů nebo diskoték tak oblíbená. Hlasitá hudba jim zajišťuje zesílený účinek drogy. Hluk nebo hudba zdaleka nejsou jediné faktory, které účinky extáze posilují. Stejně působí vysoká teplota vzduchu nebo kontakt s dalšími lidmi v davu. Je zřejmé, že na koncertech a diskotékách se tyto faktory často kombinují a výsledkem je mnohem silnější stimulace mozku, než jaká by odpovídala účinkům samotné drogy. Mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že kdyby Iannone použil místo monotónního hluku zvuky v impulsech, byl by posilující efekt na účinky extáze ještě mnohem výraznější.

Iannoneova studie opět rozvířila diskuse o tom, nakolik extáze poškozuje mozek. Tato droga je často vydávána za zcela neškodnou. Většina lidí, kteří po požití extáze zemřeli, doplatila na přehřátí organismu nebo na nerovnováhu v koncentraci iontů v těle vyvolanou vypitím příliš velkého množství vody. Pokusy na zvířatech ale dokazují, že extáze mozek poškozuje. Pokud působí stejně i u lidí, může zvyšovat sklony k propuknutí duševních poruch, jako jsou deprese. Iannoneovy experimenty varují. Užívání extáze může mít velmi vážné následky právě na návštěvníky diskoték a klubů, protože tam účinky drogy dramaticky umocňuje hudba, hluk, vysoká teplota vzduchu a dav stísněný na malém prostoru.

Spustit audio