Hubbleův vesmírný dalekohled objevil měsíc trpasličí planety Makemake
Tato třetí nebo čtvrtá největší (dosud objevená) trpasličí planeta naší Sluneční soustavy s průměrem kolem 1450 kilometrů tak bude mít nyní v našich encyklopediích k sobě připsánu přirozenou oběžnici s průměrem asi 160-175 kilometrů a s katalogovým označením S/2015 (136472) 1, resp. s přezdívkou MK 2.
Hubbleův vesmírný dalekohled tento slabý objekt o 25. zdánlivé hvězdné velikosti zaregistroval poprvé v dubnu roku 2015, během několikahodinové pozorovací seance věnované právě ledové trpasličí planetě Makemake, avšak teprve nedávno byla jeho existence s jistotou ověřena.
Měsíc MK2 zůstal dlouho neobjeven našimi dalekohledy a přístroji kvůli tomu, že jeho povrch je velmi tmavý a v důsledku je toto těleso asi 1300krát vizuálně slabší než jeho “mateřská” trpasličí planeta Makemake, jejíž zdánlivá hvězdná velikost (magnituda) činí 16.7. Makemake tak byla dlouho jedinou trpasličí planetou za drahou Neptuna, u které jsme nepozorovali žádný měsíc či spíše “měsíček”.
Podle současných údajů obíhá těleso MK2 kolem Makemake ve vzdálenosti zhruba 21 tisíc kilometrů a jeho oběžná perioda v případě kruhové dráhy je pravděpodobně delší než 12 dní. Astronomové nyní zaměří Hubbleův vesmírný dalekohled do této oblasti častěji, aby mohli přesněji určit dráhu nově objeveného měsíčku a mohli se dozvědět něco bližšího i o jeho hustotě a složení.
Díky přítomnosti měsíce MK2 budou moci astronomové také vypočítat přesnější hodnoty některých základních parametrů, které se týkají samotné trpasličí planety Makemake. Tato soustava se pohybuje ve vzdálenosti 38–53 astronomických jednotek od Slunce, v oblasti tzv. Kuiperova pásu. V minulosti analogicky existence Plutova měsíce Charon výrazně zpřesnila naše údaje o samotném Plutu.
Objev MK2 také patrně vyřešil záhadu starších pozorování v infračervené oblasti, které zachycovaly v oblasti Makemake tmavé skvrny - nyní se ukázalo, že tmavé oblasti byly pravděpodobně způsobeny občasným výskytem měsíčku MK2 v zorném poli. Jeden z astronomů, kteří se na objevu podíleli, Alex Parker z Texasu, také vyjádřil naději, že i sonda New Horizons, která nedávno prolétla kolem Pluta, by mohla svým pozorováním soustavy Makemake přispět k našim vědomostem o ní.
Samotná trpasličí planeta Makemake byla objevena teprve relativně nedávno, v březnu roku 2005. Teplota na jejím povrchu činí pouhých 30 Kelvinů (−243.2°C).
Zdroje: Hubblesite , NASA , arXiv , ScienceAlert , CosmosUp , Futurism , AstroWatch , Youtube
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.