Hromadná vymírání mohly způsobit řasy

21. říjen 2009

Katastrofické události nemusely být jediným viníkem hromadných vymírání druhů. Svou roli zřejmě sehrály také jedovaté vodní řasy a sinice.

V historii Země došlo k několika obdobím masových vymírání, kdy v krátkém časovém úseku zmizelo až 90 % všech druhů rostlin a živočichů. Příčiny se obvykle hledají v impaktových událostech nebo aktivitě takzvaných supervulkánů. Dvojice vědců z americké Clemsonovy univerzity ale vidí i méně nápadného spoluviníka. Všude, kde se na Zemi vyskytuje voda, najdeme toxické řasy a sinice. V malých koncentracích se nijak zvlášť neprojevují, ale pokud se vlivem vnějších faktorů - například zvýšené teploty vody nebo přísunu živin - přemnoží, mohou vyvolat hromadný úhyn ryb i živočichů, kteří se jimi živí.

Vědci se domnívají, že něco podobného může být příčinou hromadných vymírání. Fosilní záznamy ukazují, že během každého z velkých vymírání druhů ve vodách z celého světa prudce stoupla koncentrace řas a sinic. Tento nárůst mohla způsobit katastrofická událost, při které do vody napadalo velké množství živin. Řasy a sinice se přemnožily a do vody začaly uvolňovat obrovská množství toxinů, které se šířily potravním řetězcem. Suchozemské rostliny se mohly otrávit při čerpání vody svými kořeny a následně vyvolat otravu býložravých živočichů.

Výsledky studie popisuje článek v Environmental Geosciences.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.