Host Studia Leonardo: zoolog Martin Šandera
S přírodovědcem RNDr. Martinem Šanderou, Ph.D. z Polabského muzea se budeme věnovat původním a nepůvodním druhům fauny v Česku.
Jaká exotická zvířata můžeme potkat například v Polabí? Co rozhoduje o úspěšnosti invazních druhů? Zeptá se moderátor Jan Burda, který s hostem připomene i právě probíhající konferenci Budoucnost želvy bahenní: jak dojít k reintrodukci?, která se koná v Čelákovicích. Proč právě tento původní druh vyhlásili plazem roku 2014? Uslyšíte v pořadu Studio Leonardo.
Želva bahenní (Emys orbicularis) je v České republice původním druhem želv. Její zbarvení je tmavé s drobnými žlutými skvrnkami, dorůstá délkou krunýře do 25 cm. Samci mají duhovku oka zabarvenou dohněda, samice a mláďata ji mají sírově žlutou. Původnost želvy bahenní dokládají subfosilní nálezy z různých míst ČR, například z Polabí z okolí Čelákovic. V současné době je v ČR znám výskyt nepůvodních populací a jedinců. Původní želvy by mohly přežívat při soutoku Moravy a Dyje či na jiných místech jižní Moravy.
Rozhovor je z důvodu omezených časových možností hosta předtočen. Děkujeme za pochopení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.