Host Studia Leonardo: prof. Lucie Bankovská Motlová

13. srpen 2014

Schizofrenie známá i neznámá

Schizofrenie je závažné onemocnění, které postihuje přibližně 1 % populace. Obvykle začíná v mládí a vyznačuje se pestrostí příznaků. Při diagnostice jsou rozhodující psychotické symptomy, například bludy a halucinace a poruchy iniciativy a motivace doprovázené sociálním stažením. Příčinám schizofrenie stále dobře nerozumíme...

Právě schizofrenii věnujeme podstatnou část středečního vědeckého Studia s prof. MUDr. Lucií Bankovskou Motlovou, Ph.D., proděkankou pro vnější vztahy, rozvoj akademické obce a sociální záležitosti 3. LF UK a Psychiatrického centra Praha.
Proč je v případě psychiatrických onemocnění tak důležitá účast rodiny? Jaké jsou lékařské zkušenosti a celosvětové výsledky? Jak se provádí psychoedukace v České republice? To jsou jen některé z dalších otázek, ale samozřejmě jako vždy se můžete ptát i vy.

Prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, Ph.D.

Předmětem jejího klinického i výzkumného zájmu jsou rodinné psychoedukační programy a další psychosociální intervence pro pacienty se schizofrenií a bipolární poruchou. Publikovala desítky odborných článků v českém i zahraničním tisku, spolu s MUDr. Františkem Koukolíkem je autorkou dvou monografií, z nichž publikace Citový mozek získala v roce 2006 Vondráčkovu cenu. Je spoluautorkou dalších programů oceněných Vondráčkovou cenou PREDUKA (Preventivně edukační program proti relapsu psychózy; 2007) a ITAREPS (Program prevence relapsu schizofrenie s pomocí informačních technologií; 2008).


Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.