Host Studia Leonardo: kulturní antropoložka doc. Hana Horáková
Rozvoj českého venkova pomocí cestovního ruchu
Česko se před více než deseti lety stalo druhým domovem pro mnohé Nizozemce. Satelitní nizozemské vesničky vyrůstaly hlavně v jižních a východních Čechách. Jenže i na bohatou klientelu ze zahraničí teď dopadla finanční krize a Nizozemci musejí svá česká obydlí prodávat. Co si můžeme představit pod pojmem "holandské vesničky"? Jak se vyvíjejí vztahy mezi venkovem a městem? Jak je vlastně venkov uvnitř státu vnímán? Začíná být využíván jinak, než tomu bylo v minulosti? Jak se náš venkov proměnil v posledních deseti letech?
Hostem čtvrtečního Studia Leonardo bude doc. PaedDr. Hana Horáková, Ph. D. z Metropolitní univerzity Praha.
Hana Horáková je docentkou na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, kde vyučuje kurzy týkající se globálních problémů světa, terorismu, subsaharské Afriky. Na katedře anglofonních studií se zabývá kulturou a literaturou jižní Afriky a anglicky mluvícími zeměmi rozvojového světa. Působí také v kabinetu sociální antropologie na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice, kde se zaměřuje na politickou antropologii, teorii kultury v sociálních vědách, antropologii kolonialismu a postkolonialismu subsaharské Afriky a cestovního ruchu. V roce 2012 získala docenturu pro obor sociální a kulturní antropologie na Fakultě humanitních studií UK v Praze.
Ve své výzkumné činnosti se věnuje mimo jiné antropologii Evropy (restudie místních komunit, evropská kultura a identita) a antropologii cestovního ruchu (migrace, mobilita, mezinárodní turismus, vztah mezi hosty a hostiteli; turismus a politika identit, politika dědictví). Je hlavní řešitelkou a vedoucí řešitelského týmu grantu Grantové agentury ČR Holandské vesničky v Čechách: nová forma mezinárodního turismu na počátku 21. století, který je realizován od ledna 2012 až do konce letošního roku.
Moderuje Michael Rozsypal.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.