Host Studia Leonardo: historik Zdeněk Polčák
V zákopech 1. světové války
Vojenský historický ústav připravil v Armádním muzeu na Žižkově výstavu V zákopech 1. světové války, kdy prostřednictvím konkrétních osudů vojáků můžete poznávat strasti, které zcela změnily chod společnosti a přepsaly mapu Evropy. Právě před 100 lety došlo k vyhlášení Velké války a naši předci si mohli přečíst dnes už legendární manifest Mým národům.
František Josef I. 28. července 1914 poslal svému ministrovi zahraničí text, kterým oznamoval královské srbské vládě, že mezi mocnářstvím a Srbskem nastal válečný stav.
Jaké byly první okamžiky války? Kdy nastoupila tolik obávaná chemie? Jak Velkou válku prožil Adolf Hitler? Nejen na tyto otázky uslyšíte odpověď ve Studiu Leonardo se Zdeňkem Polčákem 28. července v 16:10.
Mgr. et Mgr. Zdeněk Polčák je vědecký pracovník a kurátor Vojenského historického ústavu Praha. Vystudoval odbornou biologii na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a historii s archivnictvím na filozofické fakultě tamtéž. Pracoval v Mendelianu Moravského zemského muzea (1997-2004), v NTM v Praze (2004) a od roku 2005 pracuje jako kurátor sbírkových fondů VHÚ Praha. Spravuje sbírku chemického a týlového materiálu. Autorsky se podílel na řadě výstav pořádaných VHÚ Praha i jinými partnerskými institucemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.