Host Studia Leonardo: historik Karel Maráz
Za neobvyklými příběhy české historie se vypravíme s historikem Karlem Marázem.
Co mohou prozradit historické pečeti? Jaká byla doba Václava III. a jak těžké a nebezpečné „řemeslo" bylo středověké falzátorství? Zeptá se moderátor Jan Burda.
PhDr. Karel Maráz, PhD. se pro studium historie rozhodl už v 6. třídě základní školy při výkladu o životech posledních Přemyslovců. Po gymnáziu nastoupil na Filozofickou fakultu, kde v magisterském studiu propojil historii a pomocné vědy historické. V roce 1994 úspěšně studia ukončil prací Česká jezdecká pečeť. Ve své profesi se zaměřil na sfragistiku, heraldiku a české středověké dějiny, jak vypovídají také další práce Pečeť na Moravě na konci středověku a počátku novověku a Pečetní falza Oldřicha II. z Rožmberka v kontextu jeho falzátorské činnosti.
V současné době Karel Maráz působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Pořad je reprízován.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.