Host Studia Leonardo: botanik a odborník na fytoremediaci Petr Soudek
Fytoremediace - rostliny v boji za lepší životní prostředí
„Kontaminace rozsáhlých ploch jako pozůstatek průmyslových aktivit je přítěží a překážkou pro mnoho měst a obcí. Brání dalšímu rozvoji a dekontaminace je náročnou položkou v rozpočtu. Jedním z možných řešení je využití fytoremediace - zapojení přirozené schopnosti některých rostlin vázat jedovaté látky. Rostliny zbaví půdu radioaktivních látek během několika desítek let, přesto se tento způsob čištění dá uplatnit v praxi," říkají zástupci vědeckého týmu z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.
Laboratoř biochemie rostlin se zabývá studiem toho, jak rostliny s konatminanty pracují a jak rostliny "přesvědčit", aby jejich práce byla ještě účinnější. Které rostliny se k čištění používají? A jak je tato metoda efektivní? Také o tom budeme hovořit ve středečním Studiu Leonardo s RNDr. ThMgr. Petrem Soudkem Ph.D. z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.