Host Studia Leonardo: antropoložka Petra Stránská
Jak se žilo v 9. a 10. století?
Páteční Studio Leonardo se zaměří na životní podmínky obyvatel Velké Moravy. Co se dá zjistit o vzhledu a zdravotním stavu tehdejší populace? Jak antropologové a archeologové postupují při zkoumání památek z časů úsvitu naší státnosti a s jakými životními podmínkami se potýkali lidé Velké Moravy? Na to Janu Burdovi odpoví RNDr. Petra Stránská z Archeologického ústavu AV ČR, která se zabývá studiem kostrových pozůstatků, hlavně středověkých a laténských.
Petra Stránská se zaměřuje se na studium zdravotního stavu populací. Zajímá ji antropologická charakteristika pravěké a středověké populace v Čechách se zvláštním ohledem na zdravotní stav chrupu a projevy stresových faktorů na kostře a paleodemografie minulých populací.
Pořad je reprízován.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.