Holubyho chata byla zázemím vlastenců i převaděčů
Krátce po vzniku první republiky se aktivizovala činnost Klubu československých turistů v Uherském Brodě a ve slovenské Staré Turé. Zejména z iniciativy zakladatele brodského muzea Ferdinanda Pragera vzešel návrh k postavení turistické chaty na Velké Javořině, bezmála tisícimetrové hoře tyčící se na pomezí Moravy a Slovenska.
K tomu nakonec došlo a i díky zázemí turistické útulny se Velká Javořina stala místem pravidelného setkávání Čechů a Slováků, doslova symbolem česko-slovenské vzájemnosti.
Praktický význam tohoto místa ještě vzrostl v době nacistického protektorátu.
Holubyho chata pojmenovaná k poctě významného slovenského botanika a vlastence Jozefa Ľudovíta Holubyho (1836–1923), ležící nedaleko moravské hranice, se v době nacistického útlaku stala důležitým uzlem převaděčských aktivit.
8. srpna 1939 se zde odehrála jedna z nejdůležitějších porad odbojové organizace Obrana národa. Byly zde domluveny hlavní převáděcí trasy a turistická útulna na Velké Javořině se stala frekventovaným stanovištěm pro uprchlíky z různých koutů protektorátu.
Jak uvádí historička Miroslava Poláková v publikaci nazvané Měli odvahu žít, místní převaděči těžili z dlouhodobých znalostí terénu a dokázali přizpůsobivě přecházet zelenou hranici podle momentální situace.
Generál Sergej Ingr
Snad jedinou příznivou, i když nepříjemnou okolností, která jim přála, bylo deštivé počasí, mlhy a husté sněžení. Do převádění se zapojovali hajní, řidiči z povolání, obchodníci, hospodští a rovněž české četnictvo. Cesty často prověřovali i poštovní zaměstnanci.
Bez existence Holubyho chaty a jejích odvážných správců manželů Zálešákových by putování českých exulantů přes moravskou hranici protektorátu bylo ještě více namáhavé a rizikové.
Mezi procházejícími uprchlíky bylo nemálo vlastenecky formovaných vojáků směřujících do cizineckých legií. I díky nim se mohl porobený český národ rehabilitovat a zařadit po bok vítězných mocností.
Přes Velkou Javořinu v napjatých měsících roku 1939 ilegálně přecházely stovky lidí. Mezi nimi též generál Sergej Ingr, svého času moravský zemský velitel a později ministr obrany v exilové londýnské vládě.
Holubyho chata sehrála důležitou roli také v době Slovenského národního povstání, kdy kolem ní přecházely desítky partyzánů.
Závěrečné měsíce 2. světové války byly na jihovýchodě Moravy vypjaté a blížící se válečná fronta ovlivňovala odbojové aktivity též v okolí nejvyšší hory Bílých Karpat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.