Hlídat si hodinky znamená nepřibírat

7. září 2009

Přibírání na váze není jen prostou otázkou poměru mezi příjmem a výdajem energie. Do hry vstupují i další faktory - například čas.

Dřívější studie ukázaly, že příjem potravy v nočních hodinách může u člověka narušit metabolismus a hormonální signály, které souvisejí s pocitem nasycení. Nová studie ze Severozápadní univerzity v Illionis, která byla vypracována na pokusných myších, se zabývala vztahem mezi vysokým obsahem tuku v potravě a dobou jeho konzumace. Myši jsou zvířata s noční aktivitou, pro které je přirozené jíst hlavně v noci.

Vědci krmili pokusné myši granulemi se 60 % tuku, které jedna skupina dostávala v noci, zatímco druhá uprostřed dne. Denní příjem potravy, který je pro myši nepřirozený, narušil jejich cirkadiánní rytmus. Po šesti týdnech takového režimu myši vážily o 20 % víc, než myši z kontrolní skupiny, která stejné množství kalorií dostávala v noci. Baculaté myšky tak celkem přesvědčivě dokazují, že jíst v době, kdy se má spát, se jednoduše nevyplácí.

Výsledky studie zveřejnil odborný časopis Obesity.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.