Hlenky - chytřejší, než jsme si mysleli

23. září 2010

Japonští vědci zjistili, že i velmi jednoduché organismy mají paměť a dovedou se učit.

Jednobuněčná hlenka Physarum polycephalum leze při hledání potravy tempem zhruba centimetr za hodinu. V suchém vzduchu však citelně zpomalí. Tým japonských vědců z Hokkaidské univerzity vedený Toshiyukim Nakagakim foukal na hlenky v pravidelných intervalech suchý vzduch a sledoval, jak hlenky poslušně brzdí.

Největší překvapení vědcům přinesl konec pokusu. Hlenky zpomalily ve chvíli, kdy očekávaly další závan suchého vzduchu, i když na ně vědci nefoukali. Zapamatovaly si rytmus závanů a věděly, kdy mají čekat další. Zpomalovaly i v okamžiku, kdy očekávaly druhý a třetí závan.

Když nechali vědci hlenku šest hodin na pokoji, zdálo se, že na pravidelné závany suchého vzduchu zapomněla. Putovala opět stálým tempem. Stačil však jediný závan suchého vzduchu a hlenka si rázem vzpomněla. Svou pouť opět zpomalovala, a to přesně v rytmu předchozích "zapomenutých" závanů.

Tajemství paměti hlenky Physarum polycephalum spočívá v jejích vnitřních biologických hodinách. V její buňce jich běží různým tempem hned několik. Díky nim se hlenka dokáže přizpůsobit jakémukoli rytmu, zapamatovat si jej a předvídat ho. Překvapivý objev paměti u jednobuněčného organismu zveřejnil přední vědecký časopis Physical Review Letters.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka