Hlasování o důvěře je v zájmu vlády, tvrdí hnutí ANO. Byla by to jenom show pro opozici, oponuje ODS
Opozice vyzvala vládu Petra Fialy (ODS), aby požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. „Po těchto velkých a netradičních změnách mi přijde fér, že si vláda přijde pro důvěru,“ říká pro Český rozhlas Plus poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Naopak podle premiéra jsou změny pouze personální a nijak neovlivní chod ani postoje vlády. „Není žádný právní ani politický důvod, abychom toto hlasování iniciovali,“ oponuje v pořadu Pro a proti místopředsedkyně ODS a poslankyně Eva Decroix.
Volá hnutí ANO po tom, aby vláda žádala znovu o důvěru, protože je to show pro opozici? Tak vaši snahu označil premiér.
Nacher: Ne. Je to logické, že když dochází k tolika změnám, jedna strana odchází, jeden ministr se najednou stává nestraníkem, jedno ministerstvo, o kterém jsme stále říkali, že je nadbytečné, bude neobsazeno... A těch změn je celá řada. Takže si myslím, že je v zájmu vlády, ať si řekne o důvěru.
Čtěte také
Ne ať my vyslovujeme nedůvěru. Ale ať oni si pro ni jdou do Sněmovny. Mají-li 104 hlasů, tak se přece nemají čeho bát. Bylo by to fér nejenom vůči opozici, ale především vůči občanům. Protože nad tím, co se teď děje ve vládě, kroutí hlavou i její příznivci.
Není v zájmu vlády, aby si požádala o důvěru jako jasný signál směrem k veřejnosti?
Decroix: Vláda má důvěru koaličních poslanců. Dnes už to není 108, ale 104 poslanců. Kdyby premiér z jakéhokoliv důvodu pochyboval, že podporu svých koaličních poslanců nemá, tak by se zřejmě rozhodl jinak.
Nyní vláda jako celek považuje za prioritní splnit zbytek svého programového prohlášení, na kterém se ani přes personální změny nic nemění.
Hlasování o nedůvěře vládě už jsme v tomto volebním období absolvovali čtyřikrát. Bývá to tak, že opozice dlouho mluví, vyčítá. Není to tak, že by nebyla žádná platforma, kde by opozice mohla vyjádřit svůj názor. Ta diskuze probíhá.
Stejně tak je dostatek prostoru k tomu, aby koaliční poslanci mohli vyjádřit svůj pohled na aktuální rekonstrukci vlády.
Nacher: Je to nefér
Dosud opozice iniciovala už tři hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy. Když to teď neděláte, není to proto, že sami nejste významně přesvědčení, že by vláda postupovala špatně?
Nacher: Současná koalice, když byla v opozici, tak také vyslovovala nedůvěru vládě. Přijde mi nefér to teď vyčítat. Kdyby nám šlo čistě o to, abychom se producírovali před mikrofonem, tak bychom to udělali hned.
Čtěte také
Neplatí ani teze, že programové prohlášení je stejné, protože už ho jednou vláda měnila, a to v době, kdy zvyšovala daně. My si myslíme, že je fér jak vůči opozici, tak vůči veřejnosti, aby si vláda po tom galimatyáši z posledních čtrnácti dnů přišla o důvěru říct.
Neměli byste tím, že byste si řekli o důvěru Sněmovny, ukázat, že skutečně má tato vláda důvěru 104 koaličních poslanců? A že i když se obměnil kabinet, tak se budete zodpovídat Sněmovně?
Decroix: Jsem opravdu přesvědčena, že pro veřejnost není hlasování o důvěře důležité. Ono fakticky a prakticky probíhá v každém hlasování o kterémkoliv ze zákonů, které vláda přináší do Sněmovny. Pokud by koaliční většina nebyla přesvědčená, že kroky vlády jsou správné, vyjádřila by svoji nedůvěru jinak.
Ústava stanoví, že si vláda může požádat o důvěru, ale neříká jednoznačně, kdy se tak má stát. Takže krok pana premiéra, že tak nyní neučiní, je zcela v souladu s Ústavou. Pokud opozice má za to, že by se tak mělo stát, nechť o to požádají. A my jim samozřejmě vyhovíme.
Je požadavek opozice legitimní? A bylo by hlasování o důvěře přínosné pro českou politickou kulturu? Dozvíte se v záznamu celé diskuze. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Fiala odvolání Bartoše komunikačně příliš nezvládl. Z vládní krize těží opozice, míní expertka na PR
„Důvěra ve vládu už předtím byla rekordně nízká. Už nemůže moc klesat. Žádné drama se neděje, ale je tu silný pocit, že vláda nezvládá doručovat výsledky,“ soudí Hejlová.
-
Martin Fendrych: Fialův projekt pětikoalice překážel Babišovi v návratu k moci. Cesta je volná
Premiér Fiala se rozhodl požádat prezidenta o odvolání Piráta Ivana Bartoše z vlády. Protože podle něj nezvládl manažersky digitalizaci stavebního řízení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka